Kollageeni kaitsev roll kõhunäärmevähi arengus.

Kollageeni kaitsev roll kõhunäärmevähi arengus.

Kollageeni, mis on inimkehas kõige rikkalikum valk, on vähiga seoses pikka aega uuritud. Hiljutised uuringud seavad kahtluse alla levinud arvamuse, et vähiga seotud fibroblastide toodetud I tüüpi kollageen soodustab vähi arengut. Tegelikult näitab Texase ülikooli MD Andersoni vähikeskuse teadlaste uuring, et kollageen võib mängida kaitsvat rolli kõhunäärmevähi progresseerumise kontrollimisel.

Pankreasevähi ja kollageeni seose mõistmine.

Pankreas, mis vastutab insuliini tootmise ja glükoosi reguleerimise eest, mängib meie keha ainevahetusprotsessides olulist rolli. Kuid see on ka koht, mis on soodne vähi tekkeks. Pankrease vähk on tuntud oma agressiivse olemuse ja sageli halbade ravitulemuste poolest, mistõttu on hädavajalik uurida uuenduslikke lähenemisviise selle haiguse paremaks mõistmiseks ja raviks.

Kollageeni kaitsev mõju.

Vastupidiselt tavapärasele tarkusele näitavad uuringud, et kollageen võib tegelikult pärssida kõhunäärmevähi progresseerumist. Texase ülikooli MD Andersoni vähikeskuse uuring näitas, et kasvaja mikrokeskkonnas sisalduv kollageen pärsib kemokiinide ehk immuunsignaalide tootmist, mis muidu võivad kasvajavastast immuunvastust summutada. Kui kollageeni tase väheneb, suureneb kemokiini tootmine, mis kiirendab vähi kasvu.

Immuunmehhanismi paljastamine.

Uurimisrühm kasutas hiiremudelit, et uurida kollageeni rolli, kustutades geneetiliselt kollageeni tootmise vähiga seotud fibroblastidest kõhunäärmevähi arengu ajal. Tulemused olid kõnekad – vähenenud kollageenitase tõi kaasa kemokiinide tõusu, mis tõmbavad ligi immuunrakke, mis pärsivad kasvajavastast immuunvastust. See näitas, et kollageen on pankreasevähi progresseerumise vältimise keskne tegur.

Terapeutiliste lähenemisviiside täiustamine.

Kollageeni kaitsva rolli mõistmine avab uued uksed terapeutiliste strateegiate jaoks. Kuigi kollageen üksi ei pruugi olla tugeva kaitsemehhanismi aluseks, näitab see meie keha katset reguleerida vähi kasvu. Nüüd seisneb väljakutse selles, kuidas leida viise kollageeni taseme tõstmiseks, et parandada kasvajavastast reaktsiooni.

Vanemautor Raghu Kalluri, M.D., Ph.D., rõhutab analoogiat keha reaktsioonist vigaste piduritega autole. Kuigi kollageen ei pruugi vähi kasvu nii tõhusalt peatada kui soovitakse, on see siiski kaitsevorm. Tulevased uuringud keskenduvad terapeutiliste strateegiate väljatöötamisele, mis suurendavad kollageeni taset või stimuleerivad kollageeni allavoolu, et tugevdada kasvajavastast reaktsiooni.

Kokkuvõtteks võib öelda, et see uuring seab kahtluse alla eelarvamused kollageeni rolli kohta kõhunäärmevähi arengus ja rõhutab kasvaja mikrokeskkonna nüansirikka mõistmise tähtsust. Kollageeni kaitsvat potentsiaali ära kasutades võime sillutada teed tõhusamale pankreasevähi ravile.

 

Postita kommentaar

0
0
    0
    Teie ostukorvi
    Teie ostukorv on tühi Tagasi poodi