Mikrobioomi tasakaal
Laste tervis
Rohkem energiat
Muretud reisid
Parem immuunsus
Luutiheduse tõstmine
Kaalu alandamine
Sisemine ja välimine ilu
Terve ja tugev nahk
Probiootikumide kasu tervisele:Kaalu alandamine
Loodusravi praktiseerijad ja holistilise meditsiini pooldajad on juba pikka aega rõhutanud sõbralike bakterite mõju seedimisele. Nüüd, kui suur hulk inimesi igapäevase toidulisandina probiootikume võtab, on teadus avastanud palju põnevaid probiootikumidega seotud “kõrvalmõjusid”. Nende hulgas on ka seos sõbralike bakterite ja kaalu hoidmise vahel.
Hiljutisest uurimusest selgus, et inimestel, kes tegelesid spordiga, toitusid tervislikult ja tarvitasid 12 nädala jooksul probiootilist jooki, oli kergem oma kaalu kontrolli all hoida, kui grupil, kes ainult toitumist jälgisid ja sportisid. Kuidas need usinad ja sõbralikud mikroobid siis inimese ainevahetust mõjutavad?
Teadlaste sõnul peitub vastus probiootikumide kolmes põhifunktsioonis: nende põhiroll vajalike toitainete seedimisel, keha toetamine mürkainetest vabanemisele ja palju tähelepanu saanud mõjud meeleolule ja energiatasemele.
Süveneme veel natuke ja nende kolme mõju sünergia muutub päris selgeks.
Probiootikumid on täielikult vastutavad oluliste toitainete seedimise eest ja toodavad ka mitmeid meile vajalikke vitamiine. Kui meie organismi mikrofloora kahjustub, ei saa head bakterid oma vajalikke ülesandeid täita, selgitab Dr Natalie Engelbart.
“See tähendab, et organismis on teatavad toitainelised komponendid puudu isegi siis, kui ta väga tervislikult toitub.“
Ja mis juhtub siis? Organism vastab sellele tugevate isudega. Isegi siis, kui inimene väga hoolikalt oma toitumist jälgib, on kehas rakulisel tasemel puudus. Ja loomulikult tekib isu just nende toitude järgi, mis kiiresti energiat annavad – väga suhkru- ja tärkliserikkad toidud, mis kahjustavad mikrobioomi veelgi ning põhjustavad kaalutõusu.
Dr Engelbart, kelle praksis ja uurimistöö keskendub toitumise ja neuroloogilise funktsioneerimise seostele, ütles, et probiootilise tasakaalu säilitamine aitab tagada, et kõik tarbitud toitained kehas ka imenduvad. „Tundub isegi, et mikrofloora tervislik tasakaal on seotud ka õigete nälja aistingutega,“ ütles ta. Kogumõju taga on arvatavasti probiootikumide toime toitainete omastamisele ja seedeelundkonna tervislikule pH-le.
Probiootikumid asustavad elusorganismidena soolestiku, ületades seal arvukuselt ebasoodsa elemendi ja toodavad pH-d mõjutavaid aineid, mis muudavad keskkonna soodsamaks nii enda kui ka oma peremeesorganismi jaoks. Nii soodustavad probiootikumid organismi puhastumist, mis on nüüd aina rohkem tähelepanu saamas ka kaalu alandamise kontekstis.
Teooria on see, et keha kapseldab kahjulikud ained rasvas, et toime tulla toksiliste ainetega, millega igapäevaselt kokku puututakse. Nii on tervisliku rasvaainevahetuse jaoks vajalik toetada keha isepuhastumise võimet. „Probiootikumid aitavad organismil puhastada, takistades uutel toksiinidel vereringesse sisenemist ning toetades keha juba seal olemasolevate toksiinide väljutamisel,“ ütles Dr Engelbart.
Lisaks toitainete omastamist ja organismi puhastamist soodustavale toimele omab tervislik mikrofloora tasakaal ka keerukat mõju meeleolule ja energiatasemele. „Selgub, et enamikku meeleolu mõjutavatest neurokemikaalidest, mida toodetakse ajus, toodetakse ka soolestikus probiootiliste organismide poolt;“ ütles Dr Engelbart. Uskuge või mitte, kuid väljendil „kõhutunne” võib olla vägagi otsene tähendus.
Üks põhilisi kõrvalmõjusid, mida probiootiliste toidulisandite võtjad märkavad, on stabiilne meeleolu ja energiatase. Columbia ülikoolis korraldatud uurimusest selgub isegi, et seedeelundkonna tervise ja vaimse heaolu vahel on tugevad seosed. Toitainete tervislik omandamine ei mõjuta ainult keha. See on kindlasti kasulik, kuid probiootikumid toodavad ka heaolutunnet põhjustavaid neurokemikaale. Veelgi enam, oma närvisüsteem on ka soolestikus (enteerne närvisüsteem), mis aitab sellel ajust sõltumatult toimida ning võimaldab soolestikul ajuga suhelda. Närvisüsteemis toimuv infovahetus on kõige positiivsem ja meeleolu stabiliseeriva toimega, kui soolestiku mikrofloora ja pH on tasakaalus.
Meeleolu ja energiatase on sageli just see, mis aitab tervislike elustiilimuutuste juurde püsima jääda… või paneb meid oma uusaasta lubadused unustama.
Üllatav sünergiline mõju tervislikule ainevahetusele on vaid üks lisapõhjus, miks oma tervislikku eluviisi kvaliteetsete mitmest tüvest koosnevate probiootikumidega täiendada.
Sinu seedimine peab olema tugev … et kaal saaks olla stabiilne!