tervis ja mikrobioom

Sinu mikrobioomi tervis = Sinu tervis – kuidas seda hoida?

Lõik 30-aastase teaduskarjääriga proviisori, arvukate raamatute autori, naturaalse tervise ja toitumise mentori Ross Peltoni seminarist. Täispikkuses loengu leiad siit. 

Kõige hea aluseks on tasakaal. See kehtib ka meie organismi mikrobioomi puhul. Kõigil meil on organismis korraga nii “head” kui „halvad“ bakterid või vähemalt bakterid, mis võivad saada „halvaks“, kui asjad tasakaalust välja lähevad. Kuid, kui valitsevad valdavalt väga “head” bakterid, ei ole need mõningad “halvad” bakterid nii mõjuvõimsad, et probleeme tekitada.

Terve ja tasakaalus mikrobioomi koosseisu võiks kuuluda ca 85–90% „häid“ baktereid 15% patogeensete bakterite kohta.  

Kuidas läbi toitumise ja elustiili oma mikrobioomi tasakaalus hoida?

Vale toitumine võib erinevatel inimestel tekitada erinevaid haigusi ja vaevusi. Kõrge rasva- ja suhkrusisaldusega töödeldud ja madala kiudainesisaldusega toit on suureks probleemiks meie „headele“ bakteritele ja soodustab halbade bakterite kasvu.

Mikrobioom aga  mõjutab igat organisüsteemi meie kehas, eriti aju -, närvi-, ja immuunsüsteemi. Õige toitumine on mikrobioomi kõige otsesemalt mõjutav tegur. Kindlasti on oluline võtta probiootikume, kuid, et probiootikumid meie organismis ellu jääksid, kasvaksid ja areneksid,  peame õppima, kuidas toidust oma probiootikumidele võimalikult kvaliteetne „kütus“ kätte saada.

Kui me ei tea, kuidas oma probiootikume hästi toita, ei ole neil piisavalt toitaineid, et kosuda ega ellu jääda. Vihje: kiudainerikkad toidud koos mitmevärviliste köögiviljadega on probiootikumide toit number üks.

 

Kuidas tagada oma mikrobioomi mitmekesisus?

Lisaks tasakaalule on tervisliku mikrobioomi säilitamiseks veel üks oluline tingimus – selle mitmekesisus. Teadlased on analüüsinud “primitiivsete” kultuuride mikrobioome ja leidnud, et neil on kaks korda rohkem bakterite mitmekesisust võrreldes enamiku lääne elustiili harrastavate rahvastega. Need n.ö. “primitiivsed kultuurid”  ei ole kunagi kokku puutunud antibiootikumide, keisrilõigete, pestitsiidide, insektitsiidide ega millegi muuga, mis mikrobioomi tasakaalu ja tervist häirib.

Esimene tegur terve mikrobioomi loomisel ja säilitamisel: peame oma probiootilisi baktereid hästi toitma. Meil võivad olla väga head seemned, aga kui viskame need kõrbe, kus nad ei saa vett, siis ei ole neil toitaineid, et areneda ja ellu jääda. Sama olukord on mikrobioomiga.

Mitmekesisema valiku kiudainerikaste toitude tarbimine suurendab paljude probiootiliste bakterite kasvu ja levikut, mis omakorda tekitab seejärel suurema hulga postbiootilisi metaboliite.

Kui Dr Ohhira 30 aastat tagasi hakkas oma ettenägelikus tarkuses looma probiootilist toodet, ei pannud ta rõhku mitte annusele vaid pigem mitme tüve kooslusele madalamate annuste korral. Samuti oli tal ettekujutus fermentatsiooniprotsessi loomisest, et bakterid saaksid toota postbiootilisi metaboliite. Seega saavad Dr.OHHIRA® tootmisprotsessi käigus kasvavad bakterid tõenäoliselt mitmekesisema kiudainerikka toidu, kui toit, millega enamik inimesi toidab oma mikrobioomi igapäevaselt.

Kiudainete puudus on üheks peamiseks toitumishälbeks tänapäeva maailmas. Ca 90% lastest ja täiskasvanutest ei tarbi oma päevases toidus soovitatavat annust kiudaineid. Kiudained on aga mikrobioomi tervise seisukohast otsustava tähtsusega. Kiudainete mitmekesisus võrdub mikrobioomi mitmekesisusega, mis omakorda võrdub õnneliku käärsoolega.

Üks oluline nüanss veel kiudainete kohta. Tähtis ei ole ainult kiudainete kogus. Tähtis on ka kiudainete mitmekesisus. Mitmekesise mikrobioomi saamiseks peab tarbima väga erinevaid kiudaineid. Erinevate kiudainete tüübid soodustavad erinevate bakterite mitmekesisust ja kasvu, mis annab meile palju suurema mitmekesisuse postbiootiliste metaboliitide osas.

Kuidas maksimaalselt mitmekesine kiudaine annus oma igapäevasest toidust kätte saada?

Üks parimaid viise, kuidas manustada mitmekesist kiudainerikast toitu on süüa iga päev üks maitsev toores salat, kus on palju erinevaid köögivilju. Üks minu teooriatest on, et üks põhjus, miks inimesed ei söö piisavalt salateid, on see, et nende valmistamine on liiga aeganõudev. Mina külastan kord nädalas mahetoidu kauplust, ostan valmis kõik vajalikud erinevad köögiviljad ning töötlen neid kõiki korraga, mis võtab umbes 30 minutit. Asetan need kõik suurde kaussi. Nüüd on kogu protsessi saladus see, et pärast töötlemist ja tükeldamist, pigistage köögiviljadele peale sidruni mahl ja segage see salatisse.

Sidrunites olev C-vitamiin säilitab salati värskuse ja krõbeduse ning see säilib konteineris teie külmkapis ohutult kuni ühe nädala.

Salatisegus, mille ostsin mahepoest, on neli erinevat salatitüüpi. Lisan neile eri liiki köögivilju. Tulemuseks on see, et mul on salatis 16 erinevat tüüpi kiudainerikast toitainet.

Kokkuvõtlikult, et oma mikrobioomi eest hoolt kanda ja seeläbi kogu organismi tervist ja heaolu toetada, on oluline luua ja säilitada mikrobioomi tervislik tasakaal ja mitmekesisus, mis viib meid taaskord vana tõeni: “Oled see, mida sööd.”

Vaata täispikkuses Ross Peltoni loengut siit.

Postita kommentaar

0
0
    0
    Teie ostukorvi
    Teie ostukorv on tühi Tagasi poodi