Meeste tervis – probiootikumide kasu.

Meditsiiniringkondadel on palju tõendeid selle kohta, et probiootikumid on inimkehale kasulikud. Teadlased on teinud üle 1500 uuringu selle kohta, kuidas need sõbralikud organismid mõjutavad inimese mikrobioomi, inimkehas ja kehal elavate mikroorganismide tohutut kogumit, uurides nende positiivset mõju seedimisele, vaimsele-, emotsionaalsele- ja immuunsüsteemi tervisele. Eriti oluline on see teave Eesti meeste jaoks, kelle terviseprobleemid nagu kõrge kolesteroolitase ja vererõhuhäired, nõuavad suuremat teadlikkust ja ennetavaid meetmeid.

Pärast esialgseid paljulubavaid uurimistulemusi keskendutakse sellele, millistel bakteritüvedel on organismi talitlusele kõige olulisem positiivne mõju. Uuringud on hõlmanud igast vanusest ja soost inimesi ning tulemused on üldiselt julgustavad.

Meestel on erilised tervisevajadused, mis on probiootikumide kasutamisega paranenud. Allpool uurime neid vajadusi ja probiootikumide eeliseid meeste tervisele.

 

Psühhobiootikumid.

Termin, mille teadlased on kasutusele võtnud, on “psühhobiootikumid”. See viitab probiootikumide klassile, millel on inimese vaimsele tervisele suur kasu. Tavaliselt kasutatavad psühhobiootilised tüved on laktobatsillid, streptokokid, bifidobakterid, escherichia ja enterokokid.

See probiootiliste tüvede klass stimuleerib teatud neurotransmitterite, lühikese ahelaga rasvhapete, enteroendokriinsete hormoonide ja põletikuvastaste tsütokiinide tootmist. Teadlased usuvad, et need kemikaalid toetavad vaimset ja emotsionaalset tervist ning mõjutavad positiivselt stressi, meeleolu, tunnetust ja muid neuroloogilisi probleeme.

 

Probiootikumide eelised meeste tervisele.

Kuna soolestik eritab suguhormoone, usuvad teadlased, et soolestiku mikrobioomi ja hormoonide vahel on seos. Nad ei mõista seost täielikult ja soovitavad rohkem uurida, kuid praegused uuringud näitavad, et probiootikumid on meeste tervisele kasulikud mitmes valdkonnas. On oluline, et mehed teeksid oma tervise osas teadlikke valikuid, kaaludes probiootikumide kasutamist. See võib aidata parandada hormonaalset tasakaalu või toetada vaimset tervist.

Eesnäärme tervis.

Eesnäärme tervise osas on meestest oluline teadvustada ennetavaid meetmeid, eriti Eestis, kus meeste tervisega seotud riskid nagu südame-veresoonkonna haigused, kõrge kolesteroolitase, kõrge vererõhk, ülekaalulisus ja eesnäärme probleemid nõuavad suuremat tähelepanu. Eesnäärme tervis valmistab muret paljudele meestele. Teadlased on avastanud, et probiootiline ravi vähendab eesnäärme põletikku, vähendades uriinis E. coli ja E. faecalis’e esinemist. Põletiku vähendamine on oluline, sest krooniline põletik (prostatiit) võib põhjustada muid muresid.

Testosterooni tase.

Enamik inimesi usub, et testosterooni tase langeb loomulikult vananedes, mis on nii enamiku meeste puhul. Hiljutised loomkatsed võivad siiski näidata, et see on vale. Uuring näitas, et Lactobacillus reuteri tarbimine parandas samavanuseliste hiirte testosterooni taset võrreldes kontrollrühmaga.

Teadlased leidsid, et mõned tüüpilised vananemise märgid taastusid nooruslikule tasemele, kui põletik vähenes. Nad arvavad, et probiootikumide lisamine võib aidata meeste hüpogonadismi (sugunäärmete funktsionaalse aktiivsuse vähenemise) korral ja pakkuda võimalust testosterooni taseme parandamiseks ilma traditsiooniliste ravimeetodite kõrvaltoimeteta.

Vaimne tervis.

Teadlased on kinnitanud pidevat suhtlust soolestiku ja kesknärvisüsteemi vahel. Nad kutsuvad seda soolestiku-aju teljeks, mis seob emotsioone ja soolestiku tervist. Nad leidsid, et sooleprobleemid võivad põhjustada ärevust, stressi ja depressiooni. Seevastu vaimse tervise probleemidega inimestel on erinev mikrobioom kui neil, kellel pole probleeme. Alzheimeri ja Parkinsoni tõvega patsientidel oli soolestiku mikroobide profiil selgelt eristuv, vähema mitmekesisusega kui haigusseisunditeta patsientidel.

Teadlased usuvad, et probiootiline ravi toetab vaimset tervist, kuid soovivad teha rohkem uuringuid, et määrata kindlaks erinevate seisundite puhul kõige kasulikumate bakterite hulk ja tüübid. On oluline välja tuua teadlikkust soolestiku tervise ja vaimse tervise vahelisest seosest, eriti meeste seas, et edendada proaktiivset lähenemist tervise haldamisele.

Südame tervis.

Iga viiendat surmajuhtumit USA-s võib igal aastal seostada ebatervisliku südamega. 2021. aastal olid selleks 695 000 inimest, kellest 384 886 olid mehed. Südameprobleemid on USA-s meeste peamine surmapõhjus. Probiootikumid on kinnitanud lubadust vähendada põletikku ja muid probleeme, mis sageli on seotud halva südame tervisega. Uuringud selles valdkonnas jätkuvad, kuid varajased märgid on lootusrikkad.

Kaalujälgimine ja ainevahetus.

Rasvunud inimestel on tavaliselt vähem erinevaid soolestikubaktereid kui ,,lahjadel”. Samuti kipuvad nad kaalus rohkem juurde võtma kui need inimesed, kellel on suurem hulk soolestikubaktereid. Kuigi teadlased seda mehhanismi täielikult ei mõista, kahtlustavad nad, et teatud probiootikumid mõjutavad söögiisu ja energiakasutust.

Teadlased usuvad, et probiootikumid takistavad toidurasvade imendumist, pannes inimese omastama vähem kaloreid ja et probiootikumid võivad aidata reguleerida söögiisu ja suurendada rasva reguleerivaid valke. Lisaks võib põletik põhjustada rasvumist ja teadaolevalt aitavad probiootikumid põletikku vähendada.

 

Õige probiootikumi valimine.

Siin on mõned asjad, mida kvaliteetse probiootikumi otsimise puhul silmas pidada:

Mitu tüve, sisaldab prebiootilist tuge, hüpoallergeenne – ei sisalda gluteeni ega piimatooteid, täiesti looduslikud koostisosad, ei sisalda kemikaale, säilitusaineid, värvaineid, maitseaineid ega loomseid kõrvalsaadusi.

 

Kuidas mõjutavad probiootikumid meeste tervise erinevalt naiste omast?

Meestel ja naistel on sarnastel tingimustel erinevad sümptomid. Näiteks naistel on rohkem seedetrakti probleeme ja meestel on rohkem probleeme seedetrakti ülaosaga. Oluline on võtta sihikule kõige levinumad probleemid, mida kumbki sugupool kogeb.

 

Millised probiootikumide tüved on meeste tervisele parimad?

Parimad probiootilised toidulisandid meestele peaksid sisaldama Lactobacilli, Bifidobacterium ja Streptococci bakteritüvesid.

Autor: Ross Pelton, RPh, PhD, CCN. Scientific Director, Essential Formulas.

Ross Pelton on farmatseut, toitumisnõustaja, autor ja tervisehariduse edendaja, keda tunnustatakse maailmas laialdaselt juhtiva eksperdina –  tema alaks on ravimite kõrvalmõjudest tingitud toitainetepuuduse uurimine. American Druggist ajakiri nimetas ta üheks 50 kõige mõjukamaks farmatseudiks Ameerika Ühendriikides tema töö eest loodusmeditsiini valdkonnas.

Postita kommentaar

0
0
    0
    Teie ostukorvi
    Teie ostukorv on tühi Tagasi poodi