Salakaval kandidoos, teadusuuring, Dr.OHHIRA, tupeseen

Salakaval kandidoos

Kandidoos on põhjustatud pärmseenest nimega Candida albicans, mis kuulub inimese normaalse mikrofloora hulka.  Seda esineb terve inimese nahal, suus, seedetraktis ja välistel suguelunditel. Normaalses koguses on see bakter meie kehas igati vajalik ja aitab meid näiteks süsivesikute seedimisel. Samas, kui me toidame teda liigse suhkru ja valge jahuga, hakkab ta vohama ja põhjustab meile terviseprobleeme. Kandidoos ongi pärmseente liigse vohamise tulemusel tekkiv põletikuline seisund, mis võib haarata nahka, küüsi, suud, söögitoru, sooletrakti või väliseid suguelundeid. Immuunpuudulikkuse korral võib kandidoos levida kogu organismis, haarata mitmeid elutähtsaid organeid ning õigeaegse ravi puudumisel  võib see osutuda lausa eluohtlikuks.

 

Võtmefaktor kandidoosi ennetamisel on soolestiku mikrofloora tasakaal

Kui meie soolestikus on ülekaalus head bakterid, hoiavad need korras nii meie ainevahetuse, parandavad immuunsust, toetavad paranemist kui toodavad ka meile vajalikke postbiootikume sh vitamiine ja teatud rasvhappeid.

 

Inimese eluks ja seedimiseks vajalik bakterikooslus paikneb enamasti peensoole harude ehk hattude küljes. Seal on nii piimhappebakterid, coli- ja cocc-tüüpi (liha seedimiseks), soolekepikesed ja paljud teised bakterid. Täpselt samuti kuulub meie peensoole normaalsesse mikrofloorasse pärmseen.

 

Tervel inimesel moodustab pärmseen soolestiku mikrofloorast umbes 20%. Mikroorganismide omavaheline suhe on õrnas tasakaalus. Kui aga pärmseen hakkab hõlmama suuremat või väiksemat osa, on see mõlemat pidi halb.

 

Mis juhtub, kui pärmiseen võtab võimust?

 

Pärmseene vohamise korral hakkab see toitainete pärast konkureerima peremeesorganismiga ning viimaks, toitainete puudusel, toituma peremees-organismist. Peensoole normaalne pinnalaotus, koos narmastele sarnanevate ja sooleseinale kinnituvate hattudega, on ligikaudu jalgpalliväljaku suurune. Kui aga pärmseen vohab, hävitab ta ära mingi osa peensoole soolehattudest ja järele jäävad veritsevad haavad. Täpsemalt väljendudes söövitavad ja armistavad pärmseene elutegevuse toksilised jäägid peensoole hatud ja seeläbi kaotame me osa soolestiku pindalast ning koos sellega ka osa toitainete imendumise võimest. Heal juhul pärmseene tõrjumisel hatukesed taastuvad, kuid, kuid kandidoos kestab pikemaajaliselt, kahjustused armistuvad. Armkude pole aga elastne ja loob seega soodumuse sooleummistuseks ehk soolesulguseks.

 

Kandidoosi all kannatavatel inimestel esineb korduvaid infektsioone ja tekib nõiaring. Sageli muutub seedetraktis olev Candida ravi suhtes resistentseks. Kandidoos on täiendavaks koormuseks immuunsüsteemile, mis vähendab organismi vastupanuvõimet ja samas võtab kehalt ära vajalikke toitaineid. On kindlaks tehtud, et kandidoosi korral ei omasta keha näiteks magneesiumi. Selle tulemuseks on aga närvilisus, väsimus ja ärrituvus.

 

Oma paljunemise ning ainevahetuse käigus produtseerib Candida toksiine ja antigeene, mis sunnivad organismi moodustama antikehasid, mis omakorda soodustavad allergiate, ekseemide teket.

 

Ühtekokku arvatakse olevat üle 80 erineva toksiini, millega Candida organismi koormab ning millest kõige mürgisem on metüül-alkohol ehk puupiiritus. Puupiiritus põhjustab maksatsirroosi ning suuremas koguses ka pimedaks jäämist. Kuna Candida puhul on soolestiku mikrofloora häiritud ja  toit ei seedu korralikult, vaid läheb roiskuma, tekib Candida tagajärjel kõhtu puhitav gaas, mis väljendub halvalõhnaliste fekaalide ja gaasidena.

 

Pärmiseen dikteerib Sinu toidulaua!

Pärmseen on nagu iga teinegi seen – tal on oma niidistik. Kui seen hakkab vohama, siis niidistik liigub soole sisepinnalt, kus ta kahju ei tee, läbi sooleseina meie organismi. Säärane aminohapete kettidest moodustunud niidistik püsib elujõulisena ligi kaks aastat.

 

Ka hakkab pärmseen vohamise korral endale süüa nõudma. Enda toitmiseks paneb ta meid talle sobivat toitu sööma: magusat, valgest nisujahust tooteid, alkoholi – ühesõnaga kõike pärmseene jaoks head ja paremat.

 

Mida jälgida, et pärmiseene tekkele õigel ajal jälile saada?

Esmaste märguannetena, mis viitavad pärmseene vohamisele ja elutegevusest tekkivatele toksiinidele on tugev väsimus, tööjõu langus, keskendumisprobleemid, mälu nõrkus ning seedimise häired nagu gaasid, kõhukinnisus jne. Seda nimetatakse primaarseks pärmseene sündroomiks. Selline olukord tekib kõige sagedamini peale antibiootikumide kasutamist, mida tarvitatakse tänapäeval liiga kergekäeliselt.

 

Kui pärmseent kontrolli alla ei saada, siis tekivad mõne aja pärast (6-12 kuu jooksul) organismis suuremad muutused ehk sekundaarne pärmseene sündroom, mis võivad avalduda juba haigustena: nt allergilised reaktsioonid, elundite probleemid (nt muutused maksas), masendus ja meeleoluhäired (depressioon).

 

Milliste sümptomite puhul kahtlustada, et tegemist võib olla kandidoosiga?

 

SEEDIMISES: Kõhukinnisus või –lahtisus, vahel vaheldumisi, gaase ohtralt, meeletu magusaisu (algul annab süsivesikute söömine reipuse ja värskuse tunde, mis mõne aja pärast muutub väsimuseks, loiduseks). Leiva ja alkoholi himu (NB! Kui inimesel pärmseen, siis juba väga väike kogus alkoholi teeb purju!). Isutus, kõhuturse, keha tursed, limased ja halvalõhnalised fekaalid, kõhuvalud ja -krambid (eriti paremal all nagu pimesoole valu). Sügelemine ja niiskus pärakus, halb seedimine, kõrvetised, jämesoole põletik, soolestiku põletik.

PSÜÜHILISED SÜPTOMID: Tugevad meeleolu vahetumised, masendus, jõuetus, liigne unisus, apaatia, unetus, probleemid uinumisega, närvilisus, ärrituvus, keskendumishäired, alustamisvõimetus, halb lühiajaline mälu, ebatõelisuse tunne, alkoholijoobe tunnused, pidev väsimus.

SUU ja NEEL: Soor suus, halb hingeõhk, lõhed suunurkades, rakud keelel, krooniline igemepõletik, kuiv või põletikuline kurk, ärritusköha, suu kuivamine.

HINGAMISTEED: Ninakinnisus, pidev nohu, nina sügelus (seest või pealt), aevastamine, köha, allergiad, astma, õhupuudus, vinguv hingamine, valu ja pitsitustunne alumistes hingamisteedes.

SUGUELUNDID:

Naistel: Pidev pärmseene valgevoolus tupest, sügelemine ja kipitus tupes või välimistes suguelundites, vähene huvi seksi vastu, premenstruaalsündroom – masendus, ahistus, valulik ja ebaregulaarne menstruatsioon, viljatus.

Meestel: Eesnäärme probleemid, peenise tursumine, sügelus ja ekseem suguelunditel, tihenenud urineerimise vajadus, nõrgenenud seksi soov, impotentsus.

KÕRVAD: Korduvad kõrvapõletikud, vedelike moodustumine kõrvas, sügelus, valud, nõrgenenud kuulmine, voolavad kõrvaaugud.

SILMAD: Plekid ja täpid, udusus nägemisväljas, kroonilised silmapõletikud, põletustunne, kipitus silmades, “märjad silmad”, nägemise nõrgenemine, kanapimedus.

PEA: Peavalud, pisted, uimasus, tasakaaluhäired, migreen.

NAHK: Sügelemine, allergianähud, ekseemid (küünarõndlas, põlveõndlas), kroonilised ekseemid, jala ja küüneseen, vinnid, furunklid, rakud (mitte käimisest), väiksed villid, kõõm, naha kuivamine, psoriaas.

KUSETEED: Korduvad kuseteede ja neerude põletikud, kipitus urineerimisel, tihenenud urineerimise vajadus, samas ei tule midagi.

LIHASED, LIIGESED, JÄSEMED: “Ärasuremine”, pisted, lihaste nõrkus, lihaste tuimus, liigeste valud, liigeste paistetus.

MUUD: Jõuetus, probleemid lähevad hullemaks pimedal aastaajal ja niisketes ning läppunud õhuga kohtades, niiskusest, koordinatsiooni probleemid, kemikaalide, tubakasuitsu, parfüümide lõhnad ärritavad, allergiline “peaaegu kõigele”, labori analüüsid näitavad maksa ja pankrease kahjustust.

 

Tavalisemad seenhaiguse sümptomid imikutel ja lastel:

Lastel esineb pärmseene sündroomi väga sageli, kandidoos areneb jõudsamini juhtudel, kui laps saab sageli antibiootikume.  Peamised tunnused, mille põhjal võiks oletada, et lapsel on kandidoos:

Suusoor, mähkmeallergiad, ärritatud olek, allergiad ja tundlikkus eriti kemikaalide suhtes, pidevad külmetushaigused, õppimisraskused, käitumisprobleemid (nt hüperaktiivsus), keskendumisprobleemid, autism, ärritusköha, pidev köha, seedimise häired (ka nt ebamäärased kõhuvalud), kõhukinnisus, kõhulahtisus, kõhu tursumine, gaasid, magusahimu, korduvad kõrvapõletikud, meeleolude vaheldumine, unehäired, uimasus (nagu joobes).

Arvatakse, et ka vastsündinu liigne kollasus on seotud ema pärmseene vohamisega raseduse ajal, kuna siis ei arene loote maks korralikult välja ja ei tule peale sündi bilirubiini kahjutuks tegemisega nii kiirelt toime kui peaks.

Ülaltoodud sümptomid pole siiski ainukesed, kus süüdlaseks on tõenäoliselt pärmseen. Pärmseen võib olla üheks põhjustajaks ja osaliseks veel paljude teiste tõsiste krooniliste haiguste puhul.

 

Haigused, mis arvatakse olevat põhjustatud pärmseene vohamisest organismis:

Mitmesugused allergiad, Crohn´i tõbi (ehk haavandid soolestikus), Hodkini taud, psoriaas, skleroderma, reuma, sarkoidoos (autoimmuunsüsteemihaigus, sarnaneb tuberkuloosile, kuid ilma tuberkuloositekitajata), kroonilised hingamisteede haigused, skisofreenia, lihtsamad psüühika häired, näärmete häired, AIDS, myasthenia gravis, autism, leukeemia, vähk, alkoholism, narkomaania, anoreksia, buliimia, sklerosis multipleks, soolestiku põletikud, hüpoglükeemia, suhkruhaigus.

 

Mis soodustavad kandidoosi teket?

Soolestiku ja seeläbi kogu organismi tervishoius on alati kõige olulisem tasakaal. Kaudselt on soolestiku mikrofloora tasakaal seotud alati keha happe-leelise tasakaaluga: kui keha muutub liiga happeliseks, käivituvad mehhanismid, mis hakkavad keha lagundama ehk algosakesteks viima ning aktiveeruvad n-ö patoloogilised viirused, bakterid, seened.

Mikrofloora tasakaalu rikuvad peale antibiootikumide tarvitamise ka mitmed teised faktorid, mis on allpool täpsemalt välja toodud:

  • Ravimid – antibiootikumid, hormoonid, kortikoidid, keemiaravi.
  • Rafineeritud toidud
  • Kiirgus – arvuti, televiisor, mobiiltelefonid jne.
  • Liigselt töödeldud toit: “valge suhkur” (rafineerimata suhkur on mõnevõrra leebem), “valge jahu” ehk kõrgema ja I sordi jahu (märkus: ka sepik on “valge jahu” toode, täisterajahu kogus selles minimaalne; täisterajahu toimib pärmseent pidurdavalt), kõik muud rafineeritud ehk liigselt puhastatud ja töödeldud toidud.
  • Tehniliselt valmistatud äädikas (õunaäädikas sinna ei kuulu).
  • Tööstuslikult valmistatud purgi- ja külmutatud toidud need on peamiselt valmistatud rafineeritud toorainest ning neisse on lisatud ohtralt lisaaineid (nt glutamaate, värvaineid jne).
  • Mikrolaineahjus valmistatud toit
  • Suhkruasendaja aspartaamiga toidud – nt kõik närimiskummid, “light” joogid, jne.
  • Homogeniseeritud mahlad
  • Teatud toitainete, mineraalainete, mikroelementide puudus ehk ühekülgne toitumine – nt vanuritel ja imetavatel emadel ning rasedatel.
  • Alkohol, suitsetamine  ja narkootikumid

KESKKOND:

  • Keskkonnamürgid ehk raskemetallid jt mürgid – nt. autode heitgaasides olev plii, hõbe- ehk amalgaamplommid (elavhõbe) suus, kaadmium jne.
  • Kiiritus-saaste – arvuti, telekas, mobiil, töö röntgenaparatuuriga, jne.
  • Sünteetiline elukeskkond – nt mistra vaip, jms sünteetilised katted eluruumides.

 

MEDITSIIN:

  • Ravimitest: antibiootikumid, pikalt ja pidevalt tarbitavad antibeebipillid, kortikoidide (ka salvid), reumarohtud, ibuprofeen, diklofenak jne, tsütostaatikumid ehk keemiaravi.
  • Meditsiinilised toimingud – elundite siirdamine, südameoperatsioonid, kateedrid-voolikud kehas, kanüülid, kiiritus, suured lõikused.
  • Naistel spiraal emakas
  • Kui organism on liiga happeline – aga happeliseks teevad kõik eelpool ja allpool toodud tegurid ning leeliselisemaks teevad organismi kõik tervislikud toidud ning tervislik eluviis.
  • Stress ja läbipõlemise sündroom.

 

Haigused, millega käib kaasas kandidoos:

Kroonilised maokatarrid, mao alahappesus (piisav hape hävitab pärmseent ja hoiab pärmseene normaalses hulgas), diabeet, tuberkuloos, vähk, AIDS jt immuunsüsteemi puudulikkuse häired (astma, reuma, allergiad), soolestiku parasiidid (parasiite ei teki, kui mikrofloora on korras), soolestiku põletikud, rasedus, sünnitus, hormonaalsed muutused (sh puberteet ja  kliimaks).

 

Kuidas kandidoosi ennetada?

Kuna kandidoos saab alguse soolestikust, on selle ennetamisel kõige olulisemaks sammuks erinevate bakterite tervikliku tasakaalu säilitamine. Seepärast on äärmiselt oluline jälgida, et meie toidulaual sisalduks piisavalt toorest toitu:  salateid, juur- ja puuvilju, täisteraviljatooteid ja teisi kasulike bakterite jaoks olulisi kiudainerikkaid toiduaineid. Need annavad organismile piisavas koguses vitamiine-mineraale-mikroelemente. Kiudained puhastavad soolestikku ning nende kestades ja koortes leidub seenevastaseid looduslikke ühendeid. Nii säilib soolestikus mikrofloora tasakaal loomulikul teel.

 

Kui te ei ole kindel, et saate oma toidust soovitavas koguses kiudaineid kätte, võib alati lisaks tarbida Dr.OHHIRA prebiootilist pastat, mis varustab teid heade bakterite kasvuks ja arenguks vajalike kiudainete, soolestiku tasakaalu reguleerivate piimhappebakterite ning organismi toetavate ja turgutavate postbiootiliste ühenditega.

 

Neil, kes on kandidoosi juba läbi teinud või soovivad seda ennetada, on soovitav läbida vähemalt 2 ühekuist probiootikumi-kuuri aastas. Selleks sobivad nii Dr.OHHIRA® DELUXE (5-aastane retsept) kui ka Dr.OHHIRA® 3-aastane retsept.

 

Dr.OHHIRA® probiootikumidega läbi viidud hiirkatses vähenes probiootikumide manustamine hiirtel märkimisväärselt nii kandidoosi infektsiooni kui põletikunäitajaid. Uuringu kokkuvõte on leitav siit. kandidoos

10 punkti, kuidas toimida kandidoosi puhul:

1. Vaatake üle menüü. Vältike magusat, alkoholi ja jahutooteid. Lisage värskeid puu-, -juur- ja köögivilju ning täisteratoite. Tarbige naturaalselt fermenteeritud toite ja/või lisatud piimhappebakteritega toite (Gefilus või Hellus keefir ja naturaalsed jogurtid). Vähendage toidus suhkru ja alkoholi sisaldust.

2. Lisage menüüsse kvaliteetsed probiootikumid: näiteks Dr.OHHIRA® 3-aastase retsepti või Dr.OHHIRA® DELUXE probiootikumid vähemalt 2 kapslit päevas (hommikul ja õhtul, tühja kõhu peale).  Võib lisada ka Dr.OHHIRA® prebiootilise pasta, mis täiendavalt aitab lisada kiudaineid, probiootikume ja postbiootikume.

3. Vältige dušigeele ja teisi keemilisi vahendeid (nt vannivaht, hügieenilised spreid jms). Selle asemel kasutage probiootilist Dr.OHHIRA® Kampuku seepi. See on rikastatud piimhappebaktritega ja aitab leevendada põletikulisi protsesse ning taastada naha ja/või intiimpiirkonna tervislikku ja tasakaalus mikrobioomi.

4. Täitke üldisi hügieeninõudeid ja kasutage ainult isiklikke hügieenivahendeid.  Eelistage vannile dušši. Kuivatage suguelundite piirkond tupsutades korralikult kuivaks.

5. Ärge kasutage lõhnastatud sidemeid, tampoone ja tualettpaberit.

6. Eelistage puuvillast aluspesu. Peske pesu vähemalt 61 °C juures või triikige pesu pärast pesemist.

7. Sukkpüksid ja aluspesu peaksid olema puuvillase vahetükiga. Vahetage neid iga päev. Ärge kandke liiga kitsaid sukkpükse või pükse. Vältige märja ujumistrikoo või niiskete riiete kandmist pika perioodi vältel.

8. Vältige seksuaalvahekorda kuni infektsioon on täiesti kadunud.

9. Kui võimalik, vältige sagedast või pikaajalist suukaudsete antibiootikumide kasutamist.

10. Hoidke oma kehakaal normi piires, pärmseen kaldub kasvama ülekaalulisuse puhul tekkivates nahavoltides, eriti rindade, kõhu ja häbeme piirkonnas. Kui olete diabeetik, hoidke veresuhkru tase kontrolli all.

 

 

Allikad:

Toitumine.ee

Virtuaalkliinik

Health News

 

 

Postita kommentaar

0
0
    0
    Teie ostukorvi
    Teie ostukorv on tühi Tagasi poodi