Aknest vabaks Kätleen

Aknest vabaks osaleja: Kätleen

Minu akne-lugu sai alguse üleminekuea alguses. Esmakordselt mäletan akne avaldumist umbes 12-aastasena. Alates sellest ajast, on see jäänud minu igapäevaseks ”kaaslaseks” – nüüdseks siis juba 7 aastat.

Akne probleemi avaldudes püüdsin sellele lahendust leida ja sai külastatud Laste Polikliiniku nahaarsti. Selle tulemusena sain teada, et arvatav akne põhjus on hormoonide kõikumine. Arsti poolt määrati mulle ravi ja soovitati minna näohoolitsusi tegema (erinevaid koorimisi jne). Kahjuks aga ei ole ei ravi ega erinevad hooldused mingit märgatavat tulemust andnud. Olen võtnud ka beebipille, – kokku umbes kaks aastat eelnevalt. Hetkel nendest vaba olnud 220 päeva, kuid ei mingit muutust.

Olen märganud, et minu akne eskaleerub stressirikastel perioodidel ning aastaaegade vaheldumisel – eriti kevadeti ja sügiseti. Kindlasti on siin ka endale ”tuha pähe raputamise koht”, sest olen eluaeg olnud ka suur maiasmokk ja šokolaadile on lihtsalt nii raske: ”ei” öelda. Samuti tarbin suures koguses erinevaid piimatooteid, kuigi tean, et needki ei ole just põletike ja nahaprobleemide puhul kõige ”sõbralikumad” toiduained.

Aknega elamine on olnud kõige ebameeldivaim kogemus minu elus, mis kahjuks saadab mind igapäevaselt. Eriti raske oli seda taluda nooremana kuna kõikidel teistel oli ilus kena beebisile nahk, kuid minul põletikulised punnid, mis tekitasid minus palju ebakindlust ja muutsid mind õnnetuks.

Elu aknega on kujundanud minu enesehinngut, mis on tänaseni väga madal,  tunnen end ebakindlalt ega  suuda tunda end ilusana. Kodust väljudes kannan alati meiki, sest kardan, et inimesed vaatavad mind ja mõtlevad,  et olen inetu ja teistest erinev. Kuid isegi meik ei aita varjata seda ebakindlust, mida ma sisemiselt igapäevaselt tunnen, sest 7 aastat kestev akne on tekitanud näole palju arme, mida on väga raske ka meigiga peita. 

Aknest vabaks” projektis osalemise abil loodan, et erinevate valdkondade spetsialistide toel ja nõuandeid järgides, oleks mul esimest korda elus võimalus jõuda oma akne põhjusteni, seda ravida ja  hoida edaspidi olukord kontrolli all.  Ehk on just see minu 7-aastat kestnud unistuse täitumine, et võiksin viimaks tunda end täisväärtusliku, ilusa ja õnneliku naisena!

Aknest vabaks osaleja Kätleen

Kätleen (19)

õpilane

“Aknest vabaks” projekti eksperdid

Toitumisterapeut Marianne Grechko

Marianne Grechko

Toitumisterapeut
Pille Leng

Pille Lengi

Tilk! looduskosmeetika ekspert
Katrin Talvak Dr.Ohhira turundusjuht

Katrin Talvak

Dr.OHHIRA® turundusjuht Katrin Talvak

“Aknest vabaks” projekti ekspertide nõuanded

Toitumisterapeut Marianne Grechko soovitused

Toitumisterapeut Marianne Grechko

Marianne Grechko

Toitumisterapeut

Mis on Kätleeni puhul peamiseks akne põhjustajaks?

Kätleeni puhul tundub, et akne on põhjustatud hormonaalsetest teguritest. Kindlasti vajab toetust ja tasakaalu saavutamist ka seedetrakt.
Keskendusin Kätleeni puhul organismis üldise tasakaalu loomisele, sest sümptomite kohaselt paistab, et keha on üleväsinud ja põletikus. Seepärast on tema puhul menüüst välja jätta põletikku tekitavad toitained nagu näiteks piimatooted ning suurendada põletikku vähendavaid toitaineid nagu näieks kalaõli. Samuti tasakaalustasin toitumissoovitusi koostades Kätleeni veresuhkrut, sest liigne suhkru tarbimine  soodustab samuti organismis nii põletike tekkmist kui ka rasvumist. Rasvumine aga omakorda viib hormoonid veelgi rohkem tasakaalust välja.

Kindlasti on võimalik tema aknet ja organismi ülidist olukorda lahendada, kuid see vajab pühendumist ja järjepidevust. Küll aga nõuab järjepidevust ja motivatsiooni, sest oma sisseharjunud toitumiseelistusi ja elustiili ei ole lihtne päevapealt muuta, kuid muutes harjumusi igapäevaselt tasapisi toovad nad pikapeale kindasti ka oodatud tulemused.

Kätleeni probleem on sügavam kui see pealtnäha paistab. Akne on antud juhu ainult üks sümptom, mis viitab, et organismis on tasakaalutus. Kui jälgida ette antud toitumissoovitusi, siis suudame organismis (ja ka nahapinnal avalduvaid) põletikulisi protsesse alandada, reguleerida suguhormoone ja parandada naha üldist jumet. Esimesi tulemusi peaks nägema juba esimesel kuul kui plaanist on ilusti kinnihoitud.

Peamised soovitused, mis sai Kätleen ja mis sobivad ka teistele, kel sarnane probleem:

  • Uni ja puhkamine, mis aitab kehal taastuda.
  • Veresuhkru tasakaalustamine, vähendades magusa tarbimist ja jälgides regulaarseid toidukordi.
  • Vee joomine
  • Põletikku tekitavate toiduainete elimineerimine oma toidulaualt (piim, gluteen, suhkur).

Nahahooldussoovitused Pille Lengilt

Pille Leng

Pille Lengi

Tilk! looduskosmeetika ekspert 

Aknelise naha puhul on oluline vaadata üle oma toidulaud ja jätta menüüst välja tooted, mis mõjuvad akne tekkimisele soodsalt ja proovida vähendada stressi oma igapäevaelus. Akneline nahk võib olla küll rasune, aga ei pruugi ning seejuures ei tohiks kuidagi alahinnata naha niisutamist kergete ja põletikuvastaste kreemide ja toonikutega, mis sisaldavad näiteks teepuud. Kindlasti peaks vältima naha kuivatamist alkoholi sisaldavate puhastustoodetega. Nahale mõjuvad hästi põletikuvastasetoimega maskid, mis sisaldavad näiteks turvast, kadakat, musta küüslauku, kurkumit või salveid.

Puhastamine

Näo puhastamine on vajalik, et vabastada nahk mustusest ja päeva jooksul tekkinud liigsest rasust. Selleks kasuta musta küüslauguga näopuhastuskreemi. Kanna väike kogus puhastuskreemi sõrmeotstega näole ja kaelale ning masseeri õrnalt ringjate liigutustega suunaga alt ülesse ja näo keskelt kōrvade poole, et lümfivedelik ōiges suunas liiguks. Loputa sooja veega või meigieemalduslapiga. Nägu puhasta hommikul ja õhtul.

Toniseerimine

Kanna nahale toniseeriv probiootikumidega Spray Me teepuuga näotoonik. Näovees olevad probiootikumid aitavad säilitada naha loomulikku niiskust, tasakaalustavad mikrofloorat ja aeglustavad naha enneaegset vananemisprotsessi. Kasuta näovett alati pärast veega pesemist, sest see aitab taastada naha loomulikku ph-d ning seeläbi ei muutu nahk pindmiselt kuivaks.

Koorimine

Koorimine aitab vabaneda surnud naharakkudest ja puhastada ummistunud poore. Kanna näpuotstega tupsutades nahale väike kogus musta küüslaugu näokoorijat, tee käed märjaks ja hõõru nägu õrnalt ringjate liigutustega. Erilist tähelepanu pööra otsaesisele ja ninapiirkonnale, sest need vajavad tavaliselt rohkem hoolitsust. Koori ka huule piirjoont, sest just sinna tekivad tihti ummistused. Koori nägu 2-3 minutit ja lisaniisutuse saamiseks jäta koorija sama pikaks ajaks näole. Pese koorija veega maha ja kuivata nägu pehme rätikuga. Nägu koori 2-3 korda nädalas.

Mask

Maski kasutamine on vajalik, sest see puhastab nahal olevaid poore veelgi sügavamalt ja toidab nahka vitamiinidega. Kanna Detox Me turbamask näole ja kaelale. Maski koostises olev balneoloogiline turvas sisaldab rikkalikult humiinhappeid. Need bioaktiivsed toimeained toniseerivad, taastavad naha normaalse tasakaalu ja omavad kortsudevastast toimet.

Sinu nahale sobib ideaalselt ka tilk! Lab rahustav musta küüslaugu ja salvei mask. Maskis olev salvei on põletikuvastane ning antibakteriaalne, see hoogustab naha ainevahetuse protsesse ning võitleb vabade radikaalide vastu, hoides nahka põletike eest ning aidates võidelda juba tekkinud põletike protsessidega. Kurkumiini antioksüdandid on olulised naha parandamisel ja taastamisel. Istu või pikuta ja naudi head muusikat ning lase maskil toimida 15 minutit. Pese mask sooja veega maha ja kuivata nägu pehme rätikuga. Maski on soovitav kasutada 2-3 korda nädalas.

Niisutamine

Tilk! Lab sarjast on rasusele ja aknele kalduvale nahale suurepäraseks kaaslaseks tilk! Lab rahustav musta küüslaugu ja salvei näokreem. Mustal küüslaugul on teaduslikult tõestatud omadused seeninfektsiooniga võitlemiseks ning kahjulike mikroobide hävitamiseks. Samuti aitavad musta küüslaugu toimeained nahka uuendada ja taastada ning kaitsta seda keskkonna kahjulike mõjude eest. Näokreemis olev salvei on põletikuvastane ning antibakteriaalne, see hoogustab naha ainevahetuse protsesse ning võitleb vabade radikaalide vastu, hoides nahka põletike eest ning aidates võidelda juba tekkinud põletikuliste protsessidega. Hea alternatiivina soovitan proovida ka Calm Me näokreemi teepuuga. Calm Me rahustav ja kerge koostisega päevakreem sisaldab rohkelt vitamiine ja mineraale, mis toidavad ning niisutavad nahka, andes kauni jume. Teepuuõli on tuntud oma põletikuvastaste ja antibakteriaalsete omaduste poolest ning sobib suurepäraselt erinevate nahaprobleemide leevendamiseks. Kõrvitsaseemneõli on kõrge E-vitamiini, tsingi, oomega-3 ja oomega-5 rasvhapete sisaldusega ning on seetõttu unikaalne naha niisutaja andes nahale mõnusa elastsuse. Kreemi koostises on ka rikkalike toimeainetega ürdiõlid, mis taastavad naha loomulikku seisundit. Pune bioaktiivsed koostisosad ravivad põletikulist nahka ning suurendavad selle kaitsevõimet. Raudrohu õites peituv hamasuleen ahendab poore ja piparmünt värskendab nahka.

Masseeri näokreem naha sisse suunaga ülespidi ja seest väljapoole. Näokreem lukustab kasulikud vitamiinid ja niiskuse Sinu nahka ja muudab jume kaunilt säravaks. Musta küüslaugu ja salvei näokreemi soovitame kasutada 2x päevas pärast näo puhastamist.

Soovitused Dr.OHHIRA® turundusjuht Katrin Talvakult

Katrin Talvak Dr.Ohhira turundusjuht

Katrin Talvak

Dr.OHHIRA® turundusjuht

Kätleenile otsustasime katsetamiseks anda Dr.OHHIRA® Deluxe 5 aastat fermenteeritud probiootilised kapslid, mis sisaldavad lisaks piimahppebakteritele endile kõrges kontsentratsioonis postbiootikume, millel on kiire põletikuvastane mõju ning mis aitavad taastada jämesoole pH ja bakteriaalse tasakaalu. Postbiootikumide sisaldus toetab ka tõhusalt toimetulekut meeleolumuutuste ja stressiga. Kuna 70-80% serotoniinist – õnnehormoonist, toodetakse heade bakterite poolt meie soolestikus, on oluline, et meil neid baktereid piisavalt oleks. Samuti, on täheldatud, et õige ja tervisliku bakteriaalse tasakaalu korral, kipuvad kõiksugu ebatervislikud isud kaduma ja menüümuudatused saavad palju tervislikumad lihtsama vaevaga. Nii peaks probiootikumid aitama Kätleenil ellu viia muudatusi, mis loovad soodsa pinnase akne taandumiseks ning sisemise ja välise tasakaalu saavutamiseks.

Kuigi eksperdid alles uurivad soolestiku ja naha seisukorra seoseid, näitavad üha enam uuringuid, et need kaks on omavahel tihedalt seotud. On leitud, et inimesed, kellel on probleeme soolestikuga – olgu selleks siis bakteriaalne tasakaalutusseisund ehk düsbioos, sooltepõletik või isegi lihtsad seedimisprobleemid (nt kõhukinnisus, kõhulahtisus, gaasid) – võib see väga kiirelt mõju avaldada ka naha seisukorras. Värske 2021. aastal läbi viidud teadusuuring näiteks viitab, et ärritunud soole sündroom on aknega patsientidel oluliselt sagedasem, kui patsientidel, kellel seda ei esine. Veelgi enam, akne raskusaste ärritunud soole sündroomiga patsientidel oli suurem ja tõsisem, kui tervetel osalejatel. Ka mitmed mao tüsistused, nagu peensoole bakterite ülekasv, mis tekib peensoole bakterite üldpopulatsiooni ebanormaalse suurenemise tagajärjel, võivad sageli põhjustada nii aknet kui rosaatseat (nahahaigus, mis põhjustab punetust, naha punnid ja katkised veresooned).

Mida vähem on nahk põletikuline, seda väiksem on tõenäosus põletikuliste nahahaiguste, nagu rosaatsea, ekseem, psoriaas ja akne tekkeks. Kuna probiootikumid parandavad soolestiku tervist ning toodavad inimorganismis mitmeid põletikuvastaseid aineid, leevendavad need lisaks põletikulistele seedeprobleemidele ka teisi põletikulisi protsesse kehas – sealhulgas võivad nad omakorda vähendada naha epidemilisi põletikke (Epidermis on naha välimine kiht, mis vastutab saasteainete või võõrpatogeenide eemal hoidmise ja niiskuse eest).

 

Kuidas probiootikumid akne puhul aitavad?

Põletiku vähendamine

Akne on põletikuline seisund ning on näidatud, et laktobatsilli- ja bifidobakteri tüved vähendavad põletikueelsete tsütokiinide vabanemist ning suurendavad põletikuvastaste tsütokiinide vabanemist.

Oksüdatiivse stressi vähendamine

Kehas toimuvate ainevahetusprotsesside tulemusena toodab organism loomulikult nn vabu radikaale. Antioksüdandid, mida tarbime oma toiduga, näiteks erksavärvilistes puu- ja köögiviljades, võitlevad nende vabade radikaalidega. Sageli esineb aga tasakaalustamatust, kuna toodetakse liiga palju vabu radikaale ja nende mõju neutraliseerimiseks pole piisavalt antioksüdante. Seda seisundit nimetatakse oksüdatiivseks stressiks ning liigne vabade radikaalide osakaal soodustab organismis põletikke.  Akne korral suureneb oksüdatiivne stress ja oksüdatiivse stressi markerid, nagu hüdroperoksiid. Probiootikumid toodavad aga postbiootilisi ühendeid, mis neid oksüdatiivse stressi markereid, sealhulgas hüdroperoksiidi, vähendavad.

Soolestiku ja naha mikrobioota düsbioosiseisundite tasakaalustamine

Probiootikumide tarbimine tasakaalustab soolestiku mikrobioomi, suurendades kasulike bakterite taset ja pärssides kahjulikumate bakterite kasvu.

Patogeensete bakterite tekke pärssimine nahal

Tervele ja tasakaalus mikrobiootaga nahale on iseloomulikud bakteri liigid nagu Staphylococcus epidermidis ja Streptococcus salivarius, mis mõlemad ilmselt pärsivad Propionibacterium acnes‘i kasvu.

Soolestiku tervise edendamine ja sooletöö reguleerimine

Aknega inimestel on suurem tõenäosus, et neid kimbutavad regulaarselt ka seedeprobleemid ja vastupidi. Probiootikumid aitavad kaasa soolestiku töö parandamisele, reguleerivad seedeprotsessi kiirust ning aitavad paremini omandada toitaineid.

Parem toimetulek stressi mõjudega

Vaimse tervise, soolestiku ja naha tervise vahel on seos, mida nimetatakse soolestiku-naha-aju teljeks. Vaimse tervise probleemid, nagu ärevus ja depressioon, esinevad sageli koos krooniliste nahahaigustega. Tihtipeale on stress ka omakorda akne vallandaja. Stressireaktsiooni käigus vabaneb vereringesse kortisool, meie peamine stressihormoon. See võib seostuda naha retseptoritega, mille tulemuseks on suurenenud rasu tootmine ja põletik. Stress võib ka kaudselt vallandada akne, põhjustades düsbioosi soolestikus. See omakorda häirib soolestiku mikrobioomi  ja võib suurendada soolestiku läbilaskvust, põhjustades “lekkivat soolestikku” – ja ongi tekkinud nõiaring, mis omakorda tekitab organismis põletikku. Nii düsbioos kui ka “lekkiv soolestik” võivad aidata kaasa akne tekkele ja probiootikumid võivad neid parandada, nagu eespool kirjeldatud.

Postita kommentaar

0
0
    0
    Teie ostukorvi
    Teie ostukorv on tühi Tagasi poodi