Usume, et väga paljud meist tegelikult ei soovi pärast peaaegu pooleaastast talveperioodi hommikul kardinaid akna eest ära tõmmates ikka veel lund näha! Aga… Kuna kohe on aprill ja peale seda mai ja siis juba jaanid, loodame siiralt, et kevad on lähedal ja ei narri meid enam!
Kui päike hakkab kõrgemalt käima ja õhtud on kauem valged, loodus tärkab, tundub nagu kogu meie olemus saab uue energia ja restardi. Seetõttu on meie metsad targasti sättinud oma taimed ja puumahlad inimesi talveunest äratama.
Vahtramahl.
Vahtramahl sisaldab erinevaid toitaineid, sealhulgas vitamiine, mineraale ja antioksüdante. Tavaliselt sisaldab see väikeses koguses kaltsiumi, kaaliumi, magneesiumi, mangaani ja tsinki, samuti vitamiine nagu B-vitamiinid ja C-vitamiin.
Vahtramahl on oma suure veesisalduse tõttu loomulikult niisutav. See on värskendav alternatiiv tavalisele veele, eriti füüsilise tegevuse või kuuma ilmaga.
Vahtramahl sisaldab antioksüdante nagu fenoolühendid ja flavonoidid, mis aitavad kaitsta rakke vabade radikaalide põhjustatud oksüdatiivsete kahjustuste eest. Antioksüdante on seostatud krooniliste haiguste, sealhulgas südamehaiguste ja teatud vähivormide riski vähenemisega.
Mõned uuringud näitavad, et vahtramahlas leiduvatel ühenditel võivad olla põletikuvastased omadused. Põletiku vähenemine on seotud krooniliste haiguste väiksema riski ja üldise tervise paranemisega.
Vahtramahl on loomulikult madala kalorsusega, mistõttu on see sobiv jook neile, kes jälgivad oma kaloritarbimist või püüavad säilitada tervislikku kehakaalu.
Vahtramahl sisaldab elektrolüüte nagu kaalium, mis mängivad olulist rolli vedeliku tasakaalu, närvifunktsiooni ja lihaste kontraktsioonide säilitamisel kehas. Vahtramahla tarbimine aitab taastada treeningu või füüsilise tegevuse ajal higiga kaotatud elektrolüüte.
Vahtramahl korjatakse otse vahtrapuudelt, muutes selle looduslikuks ja jätkusuutlikuks joogivalikuks. See ei vaja ulatuslikku töötlemist ega lisandeid, mistõttu on see ahvatlev valik neile, kes otsivad minimaalselt töödeldud jooki.
Kasemahl.
Kasemahl on loomulikult veerikas, mistõttu on see niisutav jook. Hüdratsiooni säilitamine on üldise tervise jaoks hädavajalik ja toetab erinevaid keha funktsioone, sealhulgas seedimist, vereringet ja temperatuuri reguleerimist.
Kasemahl sisaldab erinevaid toitaineid, sealhulgas vitamiine, mineraale, aminohappeid ja antioksüdante. Kuigi täpne koostis võib varieeruda sõltuvalt teguritest nagu puuliigid ja koristustingimused, võib kasemahl sisaldada vähesel määral C- ja B-vitamiini, kaaliumi, kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, tsinki ja muid mikroelemente.
Kasemahl sisaldab samuti antioksüdante nagu polüfenoolid ja flavonoidid, mis aitavad kaitsta rakke oksüdatiivse stressi ja vabade radikaalide põhjustatud kahjustuste eest.
Kasemahlas leiduvatel ühenditel on põletikuvastased omadused, mis aitavad vähendada põletikku kehas. Kroonilist põletikku seostatakse erinevate terviseseisunditega, sealhulgas artriit, südame-veresoonkonna haigused ja põletikulised soolehaigused.
Kasemahla peetakse sageli looduslikuks detoksifitseerijaks selle diureetilise toime tõttu, mis aitab toksiine ja jääkaineid organismist väljutada tänu suurenenud uriinieritusele. Arvatakse, et see puhastav toime toetab maksa ja neerude tööd ning soodustab üldist puhastust.
Kasemahla antioksüdantsed ja põletikuvastased omadused võivad naha tervisele kasuks tulla, kaitstes oksüdatiivsete kahjustuste eest, vähendades põletikku ja soodustades kollageeni sünteesi. Mõned inimesed kasutavad kasemahla paikselt või suukaudselt nahaga seotud probleemide nagu akne, ekseemi või kuiva naha korral.
Kasemahlas sisalduvad vitamiinid ja mineraalid, eriti C-vitamiin ja tsink, mängivad olulist rolli immuunfunktsiooni ja üldise tervise toetamisel. Kasemahla tarbimine osana tasakaalustatud toitumisest aitab tugevdada immuunsüsteemi ja kaitsta nakkuste eest.
Kasemahl sisaldab looduslikke suhkruid, nagu fruktoos ja glükoos, mis pakuvad kiiret energiat. Seda võib tarbida värskendava joogina kehalise aktiivsuse ajal energiataseme taastamiseks või alternatiivina suhkrut ja kofeiini sisaldavatele jookidele.
Organismi puhastavad taimed.
Eestis leidub mitmesuguseid kevadisi taimi, millel traditsiooniliselt arvatakse olevat organismi puhastavaid omadusi. Neid taimi tarbitakse sageli traditsioonilise kevaddieedi osana või kasutatakse taimsetes ravimites, et toetada puhastust ja üldist tervist.
Nõges.
Nõges on Eestis levinud kevadine taim, mida traditsiooniliselt kasutatakse ravimtaime väidetavate puhastusomaduste tõttu. Nõges on rikas vitamiinide, mineraalide ja antioksüdantide poolest ning toetab neerude tööd ja stimuleerib toksiinide väljutamist kehast.
Võilill.
Võilill on teine Eestis laialdaselt kättesaadav kevadtaim, millel on detoksifitseeriv toime. Võilillelehed on rikkad A-, C- ja K-vitamiinide ning mineraalide nagu kaaliumi ja raua poolest. Seda kasutatakse traditsiooniliselt maksafunktsiooni toetamiseks ja sapi tootmise soodustamiseks.
Karulauk.
Karulauk kasvab metsaaladel ja on tuntud oma tugeva küüslaugulõhna poolest. See on rikas väävliühendite ja antioksüdantide poolest, millel on detoksifitseeriv ja immuunsust tugevdav toime. Karulauku kasutatakse Eestis traditsiooniliselt maitsetaimena ning seda võib tarbida nii toorelt kui ka töödeldult.
Kikkaputk.
Kikkaputk on mitmeaastane taim, mida leidub Eestis niisketel või soistel aladel. Seda kasutatakse traditsiooniliselt taimsetes ravimites selle diureetiliste omaduste tõttu, mis toetavad neerufunktsiooni ja soodustavad toksiinide väljutamist kehast. Taim on rikas ka ränidioksiidi poolest, mis arvatakse toetavat sidekoe tervist.
Paastumise ja puhastumise plussid organismile.
Detox-protokollid hõlmavad sageli töödeldud toiduainete, rafineeritud suhkrute, alkoholi ja muude ainete kõrvaldamist, mis võivad häirida bakterite tasakaalu soolestikus. Need ained võivad soodustada kahjulike bakterite kasvu, pärssides samas kasulike bakterite kasvu.
Paljud detoxkuurid rõhutavad täisväärtuslike ja toitainetihedate toitude nagu puuviljade, köögiviljade, täisteratoodete ja lahjade valkude tarbimist. Need toidud pakuvad olulisi toitaineid ja kiudaineid, mis toetavad kasulike soolebakterite kasvu.
Maks mängib puhastumises olulist rolli, metaboliseerides ja eemaldades kehast toksiine. Krooniline põletik soolestikus häirib bakterite tasakaalu ja soodustab erinevate seedeprobleemide teket. Mõned detox-kavad keskenduvad põletiku vähendamisele, kõrvaldades potentsiaalsed toidugrupid nagu gluteen, piimatooted ja töödeldud liha.
Kuigi see ei ole alati puhastuskavade osa, otsustavad mõned inimesed detoksifitseerimise ajal probiootikume tarbida, et täiendada kasulike bakterite hulka soolestikus. Probiootikumid on elusad mikroorganismid, mis aitavad taastada soolestiku mikrobioota tasakaalu.
Probiootikumid mõjuvad pärast paastumist tõhusamalt.
Paastumise ajal antakse seedesüsteemile paus toidu töötlemiselt, mis võimaldab probiootikumide poolt pakutavate toitainete ja ühendite paremat imendumist. Kuna seedetraktis konkureerib imendumise pärast vähem aineid, on probiootikumidel parem võimalus jõuda soolestikus oma sihtpunktidesse.
Paastumine ja detoksifitseerimine aitavad luua soolestikus soodsama keskkonna piimhappebakterite arenemiseks. Toksiinide ja kahjulike ainete eemaldamine puhastumise käigus loob puhtama pinnase kasulike bakterite koloniseerimiseks ja kasvuks. Lisaks aitab paastumine vähendada kahjulike bakterite populatsioone, võimaldades piimhappebakteritel end tõhusamalt sisse seada.
Paastumine võib mõnikord kahandada kasulike bakterite hulka koos kahjulike bakterite hulgaga. Probiootikumid aitavad neid populatsioone täiendada ja taastada soolestiku mikrobioota tasakaalu.
Puhastumise eesmärk on toetada ja parandada soolestiku tervist. Probiootikumid edendavad soolestiku bakterite tervislikku tasakaalu, toetades seedimist ja tugevdades immuunfunktsiooni. Probiootikumide integreerimisega paastuperioodi saame soolestiku tervise taastamist veelgi toetada.
Paastumise ja puhastumise ajal minimeeritakse või kõrvaldatakse teatud toitude või ainete tarbimine, mis võib häirida probiootilist aktiivsust. Selline konkurentsi vähendamine võimaldab probiootikumidel avaldada oma kasulikku mõju tõhusamalt.