Minu nimi on Artur. Olen 36 aastane toimekas mees, kahe armsa tütre isa. Tegutsen väikeettevõtjana ehitusektoris. Lähtuvalt oma töö iseloomust, mis on hooajaline, olen kevadest sügiseni üsna kiire elutempoga, tegutsedes nii Eestis kui ka naaberriigis Soomes. Seetõttu tuleb ette palju ka reisimist, mis viib tavarutiinist välja.
Rahulikemal aegadel püüan kompenseerida perest eemal oldud aega ja toimetades rohkem lastega ning tegeldes muude koduste asjadega.
Kuna eelpool mainitust ilmneb, et minu elutempo on enamasti kiire, siis sellest johtuvalt on ka mu elustiili ja toitumise valikud veidi juhuslikud. Hommikusöök on tavaliselt päeva menüüs kvaliteedilt parim. Edasi oleneb juba päevast, kus ma parasjagu asun ja millised võimalused on söömiseks. Võimalusel külastan alati kohvikut, kus siis pakutakse võimalikult koduseid toite. Selle võimaluse puudumisel tuleb ette, et pean leppima burgeri või muu sellise jamaga. See toit ei ole nauding, see on olude sund, sest vastasel juhul ei jaksa päeva lõpuni purjetada.
Õhtuti õnnestub enamjaolt siiski kodus süüa. Meie pere toidulauda võib pidada pigem eestlase keskmiseks. Külmikust võib meil leida erinevaid sügisel varutud marju ja korvist puuvilju. Köögiviljad hangime pigem Tartu turult väiketootjatelt, samuti lihatooted. Nädalas korra sööme ka Peipsi järvest püütud kala. Suvisel ajal eriline grillija ei ole, kuna valmis marineeritud liha kvaliteet jätab soovida. Pigem meeldib tahtmise korral ise marineerida ja mässata.
Alkohoolsete jookidega väga sinasõber ei ole. Kui midagi üldse tarbin, siis pigem tarvitangi õlut, punast veini või pidulikematel juhtudel konjakit. Kui nüüd korraks hüpata akne teemasse, siis olen täheldanud muutusi naha seisukorras halvemuse poole, kui olen tarbinud veini või viina tarbides.
Niisiis on elustiil kiire, toidulaud pigem mitmekesine, söömisajad on aga kaootilised, samuti lähen ka hilja magama, tavaliselt kell 12 öösel, äratus 6-7 vahel. Televiisor minu päevakavasse ei ole mahtunud viimased 20 aastat. Kehakaal on püsinud 89-93kg juures viimased 10 aastat. Spordimees ma ei ole, sest minu töö on piisavalt intensiivne, et füüsilises vormis püsida. Samuti meeldivad pikad jalutuskäigud, need aitavad mõtteid korrastada. Olen ka suitsetaja, aastaid 15 juba – 1 pakk päevas on minu püha tegevus.
Artur (36)
Ettevõtja ja kahe armsa tütre isa
Akne avaldumine ja elu sellega
Akne avaldus mul juba varakult. Umbes 13 aastasena läks aga asi tõsiseks. Igasugu sellel ajal kasutatud kreemid ja salvid olukorda paremaks ei muutnud. Kuna ka mu emal oli nooremas eas aastakümneid näonahaga probleeme, siis olen seostanud, ehk seda pärilikkusega ja oodanud hetke et asjad paranevad ise, kuid mida ei ole tulnud on see kena näolapike.
Ütlen ausalt, et ma ei ole märganud, mis täpselt võiks olla otsene päästik. Teinekord kui kõik justkui on kõige paremas korras, hüppab lõua otsa selline keskmine punane ja valge kole punn, mis rikub taaskord päeva. Eks kui nooremas eas ehk sai rohkem napsutatud, oli see ehk mingil määral päästik, lisaks ka mingisugused kahtlased toidud, nagu valmis salatid jms. Kuna sõin varem ka hea isuga šokolaadi – korraga nii 300 grammi, siis mingil määral oli ka see päästik, mis järgmisel päeval akne aktiveerumisega päädis. Tänaseks selliste asjade jaoks enam aega ja isu ei ole. Küll aga stressirohkemad olukorrad, eriti just inimestega seoses, kutsuvad tihtipeale kurja välja. Kõige paremini oskan ma iseloomustada, et “halb” ja “hea” käivad lainetena.
Oma murega ma nahaarsti külastanud ei ole, küll aga katsetanud erinevaid näopuhastus-vedelikke, mis aitavad küll vähendada põletikulisi protsesse, kuid ei kaota probleemi ennast. Igapäevasesse näohooldusse kuuluvad kodumaist päritolu näovesi ning kummeli rahustav näokreem. Muus osas olen kosmeetikaga tagasihoidlikus suhtes.
Elu aknega on ikka päris innukalt mu enesekindlust erinevatel perioodidel õõnestanud. On paremaid ja halvemaid aegu, vanemaks saades olen ilmselt sellega harjunud ja seda justkui normaalseks pidama hakanud ega lase end kellegi pilkudest häirida. Muidugi mu naha tänane olukord on 5 aasta taguse ajaga võrreldes, tunduvalt parem, aga vaikselt ikka närib kuskil kuklas, et mul jääb midagi puudu. Kuna üks oluline osa minu tööst on aktiivne müük, mis eeldab inimestega suhtlemist ja kohtumist, siis tunnen end teinekord ikka päris ebakindlalt. Selles mõttes on see Covidi aeg ja maskid minu jaoks elu natukene isegi mugavamaks teinud.
Perioodidel, kui akne eriti aktiivselt avaldub, siis ma ikka tunnen end pigem kehvasti. Näide elust enesest, näiteks terve see nädal, mil seda teile kirjutan, on nahk olnud justkui okei ja siis eile võtsid kolm sellist punast ja valgete peadega sõpra lõua otsa pikkuse järjekorda ritta ning on otsustanud sinna oma asju ajama jääda. Täna õhtul lähen sünnipäevale, seltskonda, inimestega suhtlema ja ma tunnen, et olen kuskil enda sees sellest häiritud. Inimestele ju ikka meeldib “pilku peale” visata ja kui tunnen, et keegi mind vaatab, tunnen ebamugavust. Vahel oskan ka sellest üle olla aga suures plaanis see siiski häirib päris palju.
Tunnen, et ebamugavustunne, mida aknest tulenev ebakindlus minus tekitab, takistab mind mingil määral tegutsemast ja olemast see, kes ma olen. Loodan, et projektis osalemise kaudu, leiame üheskoos lahenduse, mis aitab mul edaspidi aknet kontrolli all hoida ning saan viimaks tagasi nii terve ja normaalse naha, kui enesekindluse.
“Aknest vabaks” projekti eksperdid
Marianne Grechko
Pille Lengi
Katrin Talvak
“Aknest vabaks” projekti ekspertide nõuanded
Toitumisterapeut Marianne Grechko soovitused
Marianne Grechko
Mis on Arturi puhul tema peamised aknet põhjustavad tegurid?
Arturi akne peamiseks põhjuseks on hormonaalne tasakaalutus, keha on toksiline, üleväsinud ja põletikus. Organism vajab korralikku puhastust. Seepärast keskendusime ka Arturi puhul kogu organismi tasakaalu loomisele. Arturi puhul on vaja esmajärgus keskenduda korralikule unele ja ööpäevasele rütmile.
Toidulaualt elimineerisime põletikku tekitavad toitained nagu töödeldud toidud ja piimatooted. Suurendasime põletikku vähendavaid toitaineid ja soovitasin kasutada kalaõli. Fookus on vee joomisel ja kodustel toitudel. Oluline on keskenduda ka stressi vähendamisele. Kõikide uute toitumisharjumuste ja elustiili muutuste juures on vaja säilitada pühendumist ja järjepidevust, sest üleöö ei ole kunagi kerge oma toitumist ja elustiili muuta. Küll aga olen veendunud, et harjumusi igapäevaselt tasapisi muutes, toovad nad pikaajaliselt oodatud tulemuse.
Peamised soovitused, mis sai Artur ja mis sobivad ka teistele, kel sarnane probleem:
Arturi probleem on kestnud väga pikalt ja ka temal on akne ainult väline sümptom, mis peegeldab tegelikult organismi üldist seisukorda. Kui organism on tasakaalust väljas hakkab see meile sümptomite näol teada andma, et on vaja muutusi rakendada. Toitumise ja elustiilimuutusi rakendades ja neist kinni pidades, peaks juba esimese kuu jooksul märkama, et meeleolu on parem, organismis on põletikulised protsessid vähenenud, suguhormoonid reguleeruvad ja naha üldine seisukord ja jume paremad. Peamised juhised, mis Artur sai olid:
- Veresuhkru reguleerimine ja toidukordade planeerimine.
- Kõrgtöödeldud toitude vähedamine.
- Maksa funktsioone toetavate toitude osakaalu suurendamine (köögiviljad)
- Põletikku tekitavate toitude elimineerimine (piim ja poolfabrikaadid)
- Võtta aega endale ja puhata.
Nahahooldussoovitused Pille Lengilt
Pille Lengi
Üha rohkem teadusuuringuid näitavad, et stress omab mõju akne tekkele. Mis tähendab, et organismi üldine tasakaal ja naha olukord on tihedalt omavahel seotud. Samuti on mitmeid toiduaineid, mis soodustavad akne teket. Loobudes nendest toiduainetest oma menüüs võib nahaolukord näidata kiiresti paranemismärke. Seega akneline nahk vajab esmalt lahendust seest poolt.
Aknelise naha hooldamiseks on vaja valida sobilikud nahahooldustooted, mis niisutaksid nahka ja on põletikuvastased tänu oma koostisosadele nagu must küüslauk, teepuu, kadakamarjad – ja ekstrakt, salvei, kurkum, turvas.
Samuti tuleb jälgida põhjalikku naha puhastamise-niisutamise-toitmise rutiini. Korralik nahahooldusrutiin ja esmased tulemused vajavad järjepidevust.
Puhastamine
Näo puhastamine on vajalik, et vabastada nahk mustusest ja päeva jooksul tekkinud liigsest rasust. Selleks kasuta mustaküüslauguga näopuhastuskreemi. Kanna väike kogus puhastuskreemi sõrmeotstega näole ja kaelale ning masseeri õrnalt ringjate liigutustega suunaga alt ülesse ja näo keskelt kōrvade poole, et lümfivedelik ōiges suunas liiguks. Loputa sooja veega või meigieemalduslapiga. Nägu puhasta hommikul ja õhtul.
Toniseerimine
Kanna nahale toniseeriv probiootikumidega Spray Me teepuuga näotoonik. Näovees olevad probiootikumid aitavad säilitada naha loomulikku niiskust, tasakaalustavad mikrofloorat ja aeglustavad naha enneaegset vananemisprotsessi. Kasuta näovett alati pärast veega pesemist, sest see aitab taastada naha loomulikku ph-d ning seeläbi ei muutu nahk pindmiselt kuivaks.
Koorimine
Koorimine aitab vabaneda surnud naharakkudest ja puhastada ummistunud poore. Kanna näpuotstega tupsutades nahale väike kogus musta küüslaugu näokoorijat, tee käed märjaks ja hõõru nägu õrnalt ringjate liigutustega. Erilist tähelepanu pööra otsaesisele ja ninapiirkonnale, sest need vajavad tavaliselt rohkem hoolitsust. Koori ka huule piirjoont, sest just sinna tekivad tihti ummistused. Koori nägu 2-3 minutit ja lisaniisutuse saamiseks jäta koorija sama pikaks ajaks näole. Pese koorija veega maha ja kuivata nägu pehme rätikuga. Nägu koori 2-3 korda nädalas.
Mask
Maski kasutamine on vajalik, sest see puhastab nahal olevaid poore veelgi sügavamalt ja toidab nahka vitamiinidega. Kanna Detox Me turbamask näole ja kaelale. Maski koostises olev balneoloogiline turvas sisaldab rikkalikult humiinhappeid. Need bioaktiivsed toimeained toniseerivad, taastavad naha normaalse tasakaalu ja omavad kortsudevastast toimet.
Sinu nahale sobib ideaalselt ka tilk! Lab rahustav musta küüslaugu ja salvei mask. Maskis olev salvei on põletikuvastane ning antibakteriaalne, see hoogustab naha ainevahetuse protsesse ning võitleb vabade radikaalide vastu, hoides nahka põletike eest ning aidates võidelda juba tekkinud põletike protsessidega. Kurkumiini antioksüdandid on olulised naha parandamisel ja taastamisel. Istu või pikuta ja naudi head muusikat ning lase maskil toimida 15 minutit. Pese mask sooja veega maha ja kuivata nägu pehme rätikuga. Maski on soovitav kasutada 2-3 korda nädalas.
Niisutamine
Tilk! Lab sarjast on rasusele ja aknele kalduvale nahale suurepäraseks kaaslaseks tilk! Lab rahustav musta küüslaugu ja salvei näokreem. Mustal küüslaugul on teaduslikult tõestatud omadused seeninfektsiooniga võitlemiseks ning kahjulike mikroobide hävitamiseks. Samuti aitavad musta küüslaugu toimeained nahka uuendada ja taastada ning kaitsta seda keskkonna kahjulike mõjude eest. Näokreemis olev salvei on põletikuvastane ning antibakteriaalne, see hoogustab naha ainevahetuse protsesse ning võitleb vabade radikaalide vastu, hoides nahka põletike eest ning aidates võidelda juba tekkinud põletikuliste protsessidega.
Hea alternatiivina soovitan proovida ka Calm Me näokreemi teepuuga. Calm Me rahustav ja kerge koostisega päevakreem sisaldab rohkelt vitamiine ja mineraale, mis toidavad ning niisutavad nahka, andes kauni jume. Teepuuõli on tuntud oma põletikuvastaste ja antibakteriaalsete omaduste poolest ning sobib suurepäraselt erinevate nahaprobleemide leevendamiseks. Kõrvitsaseemneõli on kõrge E-vitamiini, tsingi, oomega-3 ja oomega-5 rasvhapete sisaldusega ning on seetõttu unikaalne naha niisutaja andes nahale mõnusa elastsuse. Kreemi koostises on ka rikkalike toimeainetega ürdiõlid, mis taastavad naha loomulikku seisundit. Pune bioaktiivsed koostisosad ravivad põletikulist nahka ning suurendavad selle kaitsevõimet. Raudrohu õites peituv hamasuleen ahendab poore ja piparmünt värskendab nahka.
Masseeri näokreem naha sisse suunaga ülespidi ja seest väljapoole. Näokreem lukustab kasulikud vitamiinid ja niiskuse Sinu nahka ja muudab jume kaunilt säravaks. Musta küüslaugu ja salvei näokreemi on soovitav kasutada 2x päevas pärast näo puhastamist.
Soovitused mikrobioomi tasakaalustamiseks Dr.OHHIRA® turundusjuht Katrin Talvakult
Katrin Talvak
Arturi elustiilist lähtuvalt on oluline, et tema puhul toetaksid probiootikumid maksimaalselt vastupanuvõimet stressoritele, mis tulenevad tema kiirest ja ebaregulaarsest elustiilist. Samuti, on teada, et suitsetava inimese võime omandada toitaineid ja vitamiine, on mõnevõrra pärsitud. Ka siin on probiootikumidest abi, sest need aitavad toitainetel paremini imenduda. Samuti leidub kapslis postbiootikumide näol juba mitmeid valmis kujul vitamiine. Dr.OHHIRA® Deluxe 5 aastat fermenteeritud probiootilised kapslid, sisaldavad lisaks piimahppebakteritele endile kõrges kontsentratsioonis postbiootikume. Tänu postbiootikumide sisaldusele, on neil põletikuvastane mõju kogu organismile. Samuti on postbiootikumide hulgas meeleolu, isusid ja stressitaluvust reguleerivad virgatsained, mis vähendavad akne võimalikke esilekutsujaid ning aitavad seeläbi jõudsasti kaasa keha enesetervendamise protsessidele. Tänu pikaajalisele kääritamisele on Dr.OHHIRA® Deluxe’s leiduvad probiootilised bakterid eriti elujõulised, aidates taastada jämesoole pH ja bakteriaalse tasakaalu.
Kuigi eksperdid alles uurivad soolestiku ja naha seisukorra seoseid, näitavad üha enam uuringuid, et need kaks on omavahel tihedalt seotud. On leitud, et inimesed, kellel on probleeme soolestikuga – olgu selleks siis bakteriaalne tasakaalutusseisund ehk düsbioos, sooltepõletik või isegi lihtsad seedimisprobleemid (nt kõhukinnisus, kõhulahtisus, gaasid) – võib see väga kiirelt mõju avaldada ka naha seisukorras. Värske 2021. aastal läbi viidud teadusuuring näiteks viitab, et ärritunud soole sündroom on aknega patsientidel oluliselt sagedasem, kui patsientidel, kellel seda ei esine. Veelgi enam, akne raskusaste ärritunud soole sündroomiga patsientidel oli suurem ja tõsisem, kui tervetel osalejatel. Ka mitmed mao tüsistused, nagu peensoole bakterite ülekasv, mis tekib peensoole bakterite üldpopulatsiooni ebanormaalse suurenemise tagajärjel, võivad sageli põhjustada nii aknet kui rosaatseat (nahahaigus, mis põhjustab punetust, naha punnid ja katkised veresooned).
Mida vähem on nahk põletikuline, seda väiksem on tõenäosus põletikuliste nahahaiguste, nagu rosaatsea, ekseem, psoriaas ja akne tekkeks. Kuna probiootikumid parandavad soolestiku tervist ning toodavad inimorganismis mitmeid põletikuvastaseid aineid, leevendavad need lisaks põletikulistele seedeprobleemidele ka teisi põletikulisi protsesse kehas – sealhulgas võivad nad omakorda vähendada naha epidemilisi põletikke (Epidermis on naha välimine kiht, mis vastutab saasteainete või võõrpatogeenide eemal hoidmise ja niiskuse eest)
Kuidas probiootikumid akne puhul aitavad?
Põletiku vähendamine
Akne on põletikuline seisund ning on näidatud, et laktobatsilli- ja bifidobakteri tüved vähendavad põletikueelsete tsütokiinide vabanemist ning suurendavad põletikuvastaste tsütokiinide vabanemist.
Oksüdatiivse stressi vähendamine
Kehas toimuvate ainevahetusprotsesside tulemusena toodab organism loomulikult nn vabu radikaale. Antioksüdandid, mida tarbime oma toiduga, näiteks erksavärvilistes puu- ja köögiviljades, võitlevad nende vabade radikaalidega. Sageli esineb aga tasakaalustamatust, kuna toodetakse liiga palju vabu radikaale ja nende mõju neutraliseerimiseks pole piisavalt antioksüdante. Seda seisundit nimetatakse oksüdatiivseks stressiks ning liigne vabade radikaalide osakaal soodustab organismis põletikke. Akne korral suureneb oksüdatiivne stress ja oksüdatiivse stressi markerid, nagu hüdroperoksiid. Probiootikumid toodavad aga postbiootilisi ühendeid, mis neid oksüdatiivse stressi markereid, sealhulgas hüdroperoksiidi, vähendavad.
Soolestiku ja naha mikrobioota düsbioosiseisundite tasakaalustamine
Patogeensete bakterite tekke pärssimine nahal
Tervele ja tasakaalus mikrobiootaga nahale on iseloomulikud bakteri liigid nagu Staphylococcus epidermidis ja Streptococcus salivarius, mis mõlemad ilmselt pärsivad Propionibacterium acnes‘i kasvu.
Soolestiku tervise edendamine ja sooletöö reguleerimine
Parem toimetulek stressi mõjudega
Vaimse tervise, soolestiku ja naha tervise vahel on seos, mida nimetatakse soolestiku-naha-aju teljeks. Vaimse tervise probleemid, nagu ärevus ja depressioon, esinevad sageli koos krooniliste nahahaigustega. Tihtipeale on stress ka omakorda akne vallandaja. Stressireaktsiooni käigus vabaneb vereringesse kortisool, meie peamine stressihormoon. See võib seostuda naha retseptoritega, mille tulemuseks on suurenenud rasu tootmine ja põletik. Stress võib ka kaudselt vallandada akne, põhjustades düsbioosi soolestikus. See omakorda häirib soolestiku mikrobioomi ja võib suurendada soolestiku läbilaskvust, põhjustades “lekkivat soolestikku” – ja ongi tekkinud nõiaring, mis omakorda tekitab organismis põletikku. Nii düsbioos kui ka “lekkiv soolestik” võivad aidata kaasa akne tekkele ja probiootikumid võivad neid parandada, nagu eespool kirjeldatud.