Rääkides probiootikumidest soovitatakse tihtipeale jälgida, et toidulisand sisaldaks hiiglaslikul arvul mikroorganisme, parimal juhul ka ehk seda, et selles võiksid mitmekesisuse tagamiseks esineda erinevad bakteriliigid. Enamasti ei pöörata tähelepanu ühele tegurile, mis vaata, et kõige tähtsam.
Probiootikumide kasu väljendub, tõsi, muuhulgas ka selles, et need võistlevad aktiivselt patogeenidega ruumi ja toidu pärast, aga PEAMISE efekti annavad need hoopis organismile kasulike ainete – postbiootikumide kaudu, mida nad oma elutegevusega toodavad.
Mõned tulevikku vaatavad teadlased leiavad, et probiootikumide valdkonnas ei tegelda peagi enam mitte niivõrd bakterite endi, vaid just nimelt pigem nende kasulike bakteriosade ja kõrvalproduktide ehk postbiootikumide temaatikaga. Kuna erinevad bakterid toodavad erinevaid postbiootikume, on probiootilise toote valikul oluline jälgida, et kasutatud oleks võimalikult paljusid erinevaid bakteriliike.
Milliseid aineid probiootilised bakterid meie organismis toodavad ning mille jaoks meil neid vaja on?
Aminohapped – ehk ehituskivid, millest keha valmistab valke: lihaste, hormoonide ja virgatsainete tootmiseks.
Ensüümid – mõned ensüümid soodustavad seedimist, teised on antioksüdandid või mitmesuguste ainevahetusprotsesside käivitajad. Kui inimese enda organism toodab süsivesikute töötlemiseks vaid käputäie ensüüme, siis bakterid toodavad neid tuhandeid. Bakterid jälgivad, mida me sööme ja toodavad just neid aineid, mida parasjagu vaja on.
Lühikese ahelaga rasvhapped – muuhulgas näiteks võihape, mis toidab sooleseinu vooderdavaid rakke ja millel arvatakse olevat vähivastane toime. Lühikese ahelaga rasvhapetest toodetakse keharakkude jaoks energiat ning neil on veel mitu tähtsat ülesannet nagu immuunsusfunktsiooni tugevdamine, põletiku vähendamine ja allergiate leevendamine. Nad võivad takistada pärmiseentel arenemist invasiivseks vormiks, mida iseloomustavad hüüfid. Enamus lühikese ahelaga rasvhapetest paikneb jämesooles.
Orgaanilised happed – erinevad happed, mis aitavad piimhappebakteritel kinnituda ja koloniseeruda, ilmselt osalt tänu sellele, et säilitavad keskkonnas sobivat pH-d.
Bakteriotsiinid ehk selektiivsed mikroobivastased ained – kuna probiootikumid töötavad “meeskondadena” on neil arenenud võime luua “antibiootikume”, mis põhimõtteliselt toimivadki nagu antibiootikum, vaid selle vahega, et kui antibiootikum tapab valimatult kõik bakterid – nii head, kui halvad, siis bakteriotsiinid tunnevad ära patogeenid ja tapavad ainult need jättes kasulikud bakterid puutumata.
Signaalmolekulid – mis teavitavad meie immuunsusrakke ohtudest ning nähtavasti koordineerivad oma tegevust teiste probiootikumidega.
Surnud bakterit DNA ja rakumembraanid – huvitaval kombel võivad isegi surnud bakterid avaldada positiivset toimet vähendades soolte põletikke ja stimuleerida imuunsüsteemi. Tundub, et ka surnud rakkudel on võime siduda toksiine.
Virgatsained – näiteks serotoniini ja melatoniini tootmine toimub soolestikus. Mõnel juhul toodavad bakterid virgatsaineid ise, mõnel juhul aineid, mis mõjutavad virgatsainete tootmist ja talitust.
See kõik on fantastiline, eks? Need väikesed sõbralikud bakterid, on nagu pisikesed keemiatehased, mis aitavad ennetada ja ravida haigusi ning varustavad meid kõige vajalikuga. Aga….., et see juhtuks, peab meie organismis valitsema keskkond, mis probiootiliste bakterite elu ja elujõudu soosiks ning ideaalne kiudainerikas materjal, millest kõiki neid kasulikke aineid toota. Teine võimalus on tarbida toodet, milles juba on kõik see vajalik olemas. Hetkel on maailmas vaid üks probiootiline toidulisand, mis lisaks mikroorganismidele endile ka juba valmis postbiootikume sisaldab. Võid arvata, millisest brandist me räägime 🙂 Ja muide, tänaseks on selles avastatud 526 erinevat postbiootilist ühendit.
Millise eelise annab valmis postbiootikumide sisaldumine kapslis?
Eelkõige probiootikumide toimimise tõhususe ja kiiruse.
Tavaliste probiootilste tablettide-pulbrite puhul, milles sisalduvad ainult probiootilised bakterid, peavad need kõigepealt mao happelises keskkonnas ellu jääma. Kui see neil õnnestub ning nad jõuavad peensoolde, peavad nad omale sobiliku pinnase leidma (loe: asuma võitlusse patogeensete bakteritega, et nende arvelt omale ruumi teha). Et aga neil selleks piisavalt jõudu oleks, peavad värsked saabujad omale soolestikust sobilikku kiudainerikast toitu leidma. Alles seejärel on neil võimalik oma põhitöö kallale asuda – hakata toitaineid lagundama ja neist postbiootikume tootma.
Kui aga näiteks inimene on haige, ta ei ole paar päeva hästi söönud ega piisavalt tooreid puu- ja juurvilju tarbinud, ei ole tal probiootikumide kasvuks ja arenguks vajalikke kiudainerikkaid toitaineid pakkuda. Ta võtab tavalist probiootikumi, bakterid jõuavad küll kohale, kuid ei suuda leida vajalikke toitaineid ja hävivad. Suletud ring.
Dr.OHHIRA® probiootikumide puhul on bakteritele kaasa pandud nii kiudainerikas toitainetevaru, kui ka juba valmis postbiootikumid. Nii saavad probiootilised bakterid koheselt tööle asuda ja postbiootikume juurde toota. Kapslisse kaasa pandud postbiootikumide varu aga pakub kurnatud või põletikuliste protsesside käes vaevlevale organismile kohest leevendust, kosutades seda vajalike ainetega ja tasakaalustades mikrobioomi, et aidata keha isetervenemise protsessidel taastuda ja immuunsusel tugevneda.
Allikad:
“Tervise taastamine probiootikumide abil” M.Whittekin
Loeng teemal “Mikrobioom – probiootikumide, prebiootikumide ja postbiootikumide mõju tervisele, immuunsüsteemile ja pikaealisusele.” Ross Pelton, RPh, PhD, CCN,