Mina tahan jagada oma kogemust Dr.OHHIRA® kollageeniga, aga seekord väheke teisest vaatevinklist, kui kollageenist enamasti räägitakse. Enamasti soovitatakse kollageeni vananemise ennetamise ja ilusa naha kontekstis. Vähem on kuulda selle imepärasest taastavast toimest liigeste ja kõhrede puhul, aga minu lugu just sellest räägibki.
Olen tegelenud jäähokiga pea 15 aastat. Kuna alustasin täiskasvanuna ja motivatsioon kiiresti hästi heaks saada, oli laes, tegin algusaastatel väga palju trenne. Paraku nagu kõigega elus, peab ka trenni tegemist mõistusega võtma. Mina seda ei osanud. Oma hoki-eelses elus piirdus mu füüsiline aktiivsus kooli kehalise kasvatuse tundidega. Nüüd ühtäkki treenisin jääl 3x nädalas, ülejäänud päevadel üldfüüsiline treening või pikad jooksuringid. Kui märkasin oma arengut, sain sellest veelgi indu juurde. Ajapikku lisandusid mõned traumakesed ja põrutused. Kuni ühel hetkel hakkasin tundma, et põlved teevad valu.
Pöördusin ortopeedi poole, kes magnetuuringuga kindlaks tegi, et tegemist on põlvekõhrede kulumisega. Mis seal siis ikka – jooksmised ja hüppamised pidin ära unustama ja need millegi muuga asendama. Hokit see iseenesest ei seganud, kuid ortopeed manitses, et põlvedele kukkuda ei tohi. Selleks tarbeks hankisin omale väga head põlvekaitsmed, mis kaitsevad põlvi põrutuse eest ka siis, kui peaksin põlvele kukkuma. Samuti hakkasin tarbima glükosamiini toidulisanedeid. Kui põlvevalu endast märku andis, tegin 1-kuise glükosamiinikuuri ja kõik sai jälle korda.
Koormus pani kõhred proovile
Nii möödus umbes kümmekond aastat ilma, et põlved mingeid suuremaid vaevusi oleks põhjustanud kuni 2020 aasta märtsini. Siis avanes mul võimalus osaleda jääpalli maailmameistrivõistlustel. Jääpall on Eestis üsna vähe tuntud spordiala. See on jäähoki ja jalgpalli kombinatsioon, mida mängitakse vabas õhus jalgpalliväljaku suurusel väljakul ja jalgpalli väravatega (jäähoki väljak ja väravad on teatavasti väiksemad). Samuti on mängu pikkus sama mis jalgpallis – 2×45 minutit, erinevalt jäähoki 3×20 mänguvormist. Kui jäähokis toimuvad kiired vahetused – ca 1-2 minutit jääl täisvõimsusel ja siis paar minutit puhkust, on jääpallis vahetused harvad (kui üldse) ja mõnikord tulebki kogu 90 minutit jääl vastu pidada.
MM-ile minek ja sealne mängude kava oli väga intensiivne – mõnel päeval oli meil 2 mängu. Viimase päeva viimase mängu keskpaigas tundsin, et parem põlv valutab imelikult ja jalga ei saa ei täiesti sirgeks ega ka täiesti kõveraks – selline poolkõverdatud asend oli ainus, kuidas vähem valu oli. Uisutamiseks selline asend sobib, aga pärast mängu, kui kõndida oli vaja – siis läksid asjad keeruliseks. Samuti öösel – kuna jalga sirgeks ei saanud, panin põlve alla padja, et põlv poolkõveras olla saaks. Määrisin põlvele kõikvõimalikke liigestele mõeldud salve ja hankisin apteegist ka kohe glükosamiini. Peale paari nädala möödumist ei olnud mitte mingit muutust paremuse poole ja panin omale aja ortopeedi juurde.
Diagnoos: kõhrede kulumine IV kategooria
Taaskord tehti magnetuuring ja tuvastati kõhrede III kategooria kulumine (IV kategooria tähendab põlveliigese asendamist). Ühesõnaga, paha lugu. Arst pakkus hormoonsüsti, kuid selle kohta lugedes, teistega, kes on selle süsti saanund ning teise spetsialistiga arutades jõudsin järeldusele, et see on ajutine lahendus ja kui kui kehvasti läheb, võib pikemas perspektiivis asja veel hullemaks teha. Seega mõtlesin, et kohe seda ei tee, alles viimases hädas, aga enne proovin kõikvõimalikud muud lahendused järele. Alustasin regulaarselt Eesti Selja- ja Kaelaravikeskuses füsioterapeut Martin Tohti juures käimist, kes luud ja liigesed paika ragistab ja ka põlve ainevahetust massaaži abil parandab. Esialgu käisin seal paar korda kuus. Nüüdseks korra kuus.
Enne kirurgilist sekkumist paneks ehk kollageeni võimed proovile?
Ja siis turgatas pähe kollageen! Kuna kollageen on kõhrede peamine ehitusmaterjal, siis peab sellest ju ometi abi olema. Isegi, kui põlve päris ära ei paranda, paremaks teeb kindlasti ja boonusena saan vähemalt ilusa naha ja tugevad juuksed, mõtlesin, kui esimese kollageenipaki soetasin. Aga seda, mis järgnes, ei oleks ma osanud unistadagi.
MM-ist, kui põlvevalu algas, oli möödas umbes kuu. Liigesesalv ja glükosamiin, mis tavapäraselt selleks ajaks valu ära olid võtnud, seekord ei mõjunud üldse. Alustasin kollageeniga siis nõnda, et 1 pudel ehk 7750 mg kollageeni õhtul enne magamaminekut. Nii uskumatu, kui see ka ei olnud, suurem valu kadus mul juba peale teist ampulli! Kolmandal ööl sain juba jala tasakesi sirgeks painutada.
Esimesed tulemused peale kollageeni kuuriga alustamist
Peale esimese karbi lõppemist pidasin ca nädal kuni kaks vahet ja alustasin uue kuuriga. Peale teist kollageenikuuri sain juba kõndida ilma valuta. Öösiti sai jala kenasti sirgeks. Valu tundsin ainult järske liigutusi tehes või kui jalg oli pikka aega sundasendis (näiteks kõverdatud). Ka kükitama pidin aeglaselt, sest mingi valuaisting oli siiski olemas. Suvel maasikal käies mäletan, et korjasin marju nii, et vasaku jalaga kükitasin, parem oli kõrval sirge.
Kolmas kuu – sain juba täitsa vabalt jalga kõverdada ja sirutada. Kui mõnus on hommikuti end voodis täiesti välja sirutada! Kõndides oli valu täiesti läinud. Kükitades samuti. Kui jalg on kaua sundasendis, siis oli põlv natukene kange, aga mitte otseselt enam valus. Nüüd julgesin ka juba trenni teha. Mõõdukas liigutamine soodustas põlve ainevahetust ja tegi asja veelgi paremaks.
Minu puhul osutus kombinatsioon kollageenist, füsioteraapiast ja mõõdukast liikumisest väga edukaks.
Füsioterapeut Martin Toht (Eesti Selja- ja Kaelaravi Keskus)
Põlveliigest ümbritsevate lihaste, eriti reie nelipealihase ülepinge mõjutab väga palju põlve „tervist“. Füsioteraapia abil parandame põlveliigest ümbritsevate kudede elastsust parandamine ja liigese liikuvust, mis aitab liigeses toota rohkem liigesvedelikku ehk „määret liigestele“. Vähem hõõrdumist liigespindade vahel tähendab ka vähem valu ja vabamat liikumist. Kindlasti andis siin lisaks teraapiale oma osa paranemises ka väga hea koostisega kollageen. Küll aga on kõhrede taastumine väga aeglane protsess. Kuna praeguseks on valuvaba perioodi olnud alles 3-4 kuud, siis MRT pildilt ei tasu veel suuri muutusi oodata. Aga pildist tähtsam on see, mida inimene ise tunneb!
Tänaseks on mul käsil viies kollageeni kuur, jätkan kord kuus füsioteraapias käimist ja treenin 3x nädalas. Põlv on täiesti valutu. Juhei! Võin kõndida, kükitada ja uisutada ilma igasuguse probleemita. Boonuseks olen saanud kiirenenud juuksekasvu ja juuksed läigivad toredasti. Samuti tundub, et naha niiskustasakaal on paranenud. Igal juhul kreemitamist olen tihtilugu unustama hakanud.
Dr.OHHIRA’le ja Martin Tohtile minu poolt aitäh! Olen väga tänulik, et saan valuvabalt liikuda ja sportida.