Halvad kõhubakterid võitluses heade kõhubakteritega.

Inimese kõhus elab suur hulk mikroorganisme, sealhulgas nii kasulikke kui ka potentsiaalselt kahjulikke baktereid. Tasakaal nende erinevat tüüpi bakterite vahel on tervise säilitamiseks väga oluline! Kui tasakaal on häiritud, võivad kahjulikud bakterid vohada, põhjustades mitmesuguseid seedehädasid ja muid terviseprobleeme. Maakeeli on need ,,halvad bakterid’’, kellest kohe juttu teeme.

Clostridium difficile (C. difficile).

Clostridium difficile, sageli lühendatult C. difficile või C. diff, on teatud tüüpi bakter, mis põhjustab käärsoole infektsiooni, põhjustades mitmesuguseid sümptomeid alates kergest kõhulahtisusest kuni raske käärsoolepõletikuni, mida tuntakse koliidina. C. difficile infektsiooni seostatakse sageli antibiootikumide kasutamisega.

C. difficile toodab toksiine, peamiselt A ja B toksiine, mis võivad kahjustada käärsoole limaskesta, põhjustades põletikku ja C. difficile infektsiooni iseloomulikke sümptomeid.

Bakteriga nakatutakse tavaliselt fekaal-oraalsel teel. See juhtub, kui inimene puudutab saastunud pinda või eset ja seejärel suud või kui tal on otsene kontakt C. difficile’ga nakatunud inimesega.

C. difficile nakkuse risk suureneb isikutel, kes on hiljuti võtnud antibiootikume, just laia toimespektriga antibiootikume, mis võivad häirida normaalset bakterite tasakaalu soolestikus. Teised riskitegurid on kõrge vanus, nõrgenenud immuunsüsteem või viibimine tervishoiuasutuses, kus bakterid on rohkem levinud. Tavalisteks sümptomiteks on vesine kõhulahtisus, kõhuvalu, palavik, isutus ja iiveldus.

Diagnoos põhineb sageli kliinilistel sümptomitel, aga seda kinnitavad laboriuuringud, mis tuvastavad C. difficile või selle toksiinide esinemise väljaheiteproovides.

Antud bakteri tekitatud infektsiooni kerged juhud võivad iseenesest taanduda, kui antibiootikumide kasutamine lõpetatakse ja soolebakterite normaalne tasakaal taastub. Raskematel juhtudel on vajalik spetsiifiline antibiootikumravi, sageli selliste ravimitega nagu vankomütsiin või fidaksomitsiin. Mõnel juhul saab bakterite tervisliku tasakaalu taastamiseks kaaluda fekaalse mikrobioomi siirdamist. C. difficile infektsioon võib olla tõsine ja korduv seisund ning see nõuab kiiret diagnoosimist ja asjakohast ravi.

Escherichia coli (E. coli).

Escherichia coli, üldtuntud kui E. coli, on bakter, mida leidub inimeste ja loomade sooltes. Kuigi enamik E. coli tüvesid on kahjutud ja mängivad seedimisprotsessis kasulikku rolli, võivad mõned tüved põhjustada haigusi. Kahjulikke tüvesid seostatakse sageli söögi kaudu levivate haiguste, kuseteede infektsioonide ja muude infektsioonidega.

Normaalsel kujul peetakse E. colit inimese mikrobioomi normaalseks ja kasulikuks osaks. See aitab kaasa seedimisele, toodab K-vitamiini ja hoiab ära kahjulike bakterite koloniseerumise.

Teatud E. coli tüved võivad põhjustada infektsioone ja toota toksiine, mis põhjustavad mitmesuguseid haigusi. Patogeensed tüved liigitatakse virulentsustegurite alusel erinevatesse tüüpidesse ja need võivad põhjustada haigusi alates kergest gastroenteriidist kuni raskemate haigusseisunditeni.

Mõnda E. coli tüve seostatakse toidu kaudu levivate haigustega, mida sageli edastatakse saastunud toiduainete või vee tarbimise kaudu. Saastunud toores või alaküpsetatud liha, veisehakkliha, pastöriseerimata piim ja saastunud tooted on tavalised E. coli nakkuse allikad.

Teatud patogeensed E. coli tüved, näiteks E. coli O157:H7, toodavad Shiga toksiine, mis võivad põhjustada raskeid haigusi, sealhulgas verist kõhulahtisust ja hemolüütiliselt ureemilist sündroomi, mis põhjustab neerupuudulikkust.

Kindlad E. coli tüved võivad põhjustada kuseteede infektsioone, rohkem naistel. Need infektsioonid võivad ulatuda kergest kuni raskeni ja võivad vajada antibiootikumravi.

E. coli infektsiooni sümptomid võivad olla erinevad, kuid sageli hõlmavad need kõhukrampe, vesrist kõhulahtisust, iiveldust ja oksendamist. Raskematel juhtudel võivad tekkida tüsistused, näiteks neerupuudulikkus.

Ennetamine hõlmab toidu õiget käitlemist, liha põhjalikku küpsetamist, hea hügieeni järgimist ja toore või pastöriseerimata toodete tarbimise vältimist. Kätepesu on väga oluline inimeselt inimesele leviku vältimiseks.

Kuigi paljud E. coli infektsioonid taanduvad iseenesest, võivad rasked või tüsistustega juhtumid vajada antibiootikumravi. Siiski on oluline antibiootikume kasutada mõistlikult, et vältida antibiootikumiresistentsete tüvede teket.

Salmonella.

Kaks erinevat bakteriperekonda, mis võivad inimestel põhjustada seedetrakti infektsioone. Mõlemad on seotud toidu kaudu levivate haigustega ning neil on sümptomite ja levikuteede osas mõningaid sarnasusi.

Salmonella on bakterite perekond, mis hõlmab paljusid erinevaid liike. Salmonelloosi infektsioonid, mida tuntakse salmonelloosina, võivad ulatuda kergest kuni raskeni ja esineda tavaliselt selliste sümptomitega: kõhulahtisus, kõhukrambid, iiveldus, oksendamine ja palavik.

Salmonella levib sageli saastunud toidu, alaküpsetatud või toorete munade, linnuliha, liha ja pastöriseerimata piima või piimatoodete tarbimise kaudu. Nakatuda on võimalik ka kokkupuutel nakatunud loomade või nende keskkonnaga.

Salmonella infektsiooni sümptomid ilmnevad tavaliselt 6–72 tundi pärast kokkupuudet ja võivad kesta mitu päeva kuni nädal. Mõnel juhul võib infektsioon muutuda raskeks ja vajada arstiabi.

Enamik salmonellainfektsiooni juhtudest taandub iseenesest, aga rasketel juhtudel kaalutakse vajalik antibiootikumravi. Haiguse ajal on oluline hoida end hästi hüdreeritud.

Helicobacter pylori (H. pylori).

Helicobacter pylori, sageli lühendatult H. pylori, on teatud tüüpi bakter, mis nakatab mao limaskesta ja peensoole ülaosa. See bakter on teadaolevalt mitmesuguste seedetrakti haiguste, sealhulgas gastriidi (mao limaskesta põletik) ja peptiliste haavandite peamine põhjus. Mõnel juhul on see seotud ka maovähi tekkega.

H. pylori tuvastasid esmakordselt 1982. aastal Austraalia teadlased Barry Marshall ja Robin Warren. Nende avastus seadis kahtluse alla levinud arvamuse, et maohaavandid on peamiselt põhjustatud stressist ja vürtsikast toidust.

Bakteri poolt tekitatud nakkus on levinud ja hinnanguliselt on märkimisväärne protsent maailma elanikkonnast nakatunud. Täpne edasikandumise viis ei ole täiesti selge, kuid arvatakse, et see toimub suu-suu kaudu või fekaal-suukaudselt, sageli lapsepõlves.

H. pylori on hästi kohanenud mao happelises keskkonnas ellujäämiseks. See toodab ensüümi ureaas, mis aitab neutraliseerida maohapet, muutes uurea ammoniaagiks ja süsinikdioksiidiks. See kohanemine võimaldab bakteritel elada mao kaitsvas limaskestas.

Paljudel H. pylori infektsiooniga inimestel ei pruugi tekkida mingeid sümptomeid. Kui sümptomid ilmnevad, võivad need hõlmata kõhuvalu, puhitus, iiveldust ja mõnel juhul oksendamist. H. pyloriga seotud peptilised haavandid võivad põhjustada raskemaid sümptomeid (verejooks ja perforatsioon).

Diagnostilised meetodid hõlmavad vereanalüüse, hingamisteste ja endoskoopilisi protseduure koos biopsiatega, et tuvastada bakterite olemasolu ja hinnata sellega seotud põletiku ulatust.

Infektsiooni ravitakse tavaliselt antibiootikumide ja maohappe tootmist vähendavate ravimite kombinatsiooniga. Tavalised antibiootikumirežiimid võivad sisaldada prootonpumba inhibiitorit (PPI) koos kahe või enama antibiootikumiga. Bakterite edukas likvideerimine on haavandite paranemise ja kordumise ärahoidmise jaoks ülioluline. Reaalsus aga näitab, et antibiootikumiravi ei osutu sageli efektiivseks.

H. pylori nakkuse jaoks puuduvad spetsiifilised ennetusmeetmed, kuid hea hügieeni järgimine, eriti rahvarohketes või ebasanitaarsetes tingimustes, võib aidata vähendada nakkusohtu.

Piimhappebakterid ehk head bakterid.

Piimhappebakterid on kasulikud mikroorganismid, millel on piisavas koguses tarbimisel tervisele positiivne mõju. Need säilitavad soolestiku mikrobioomi tasakaalu, soodustades kasulike bakterite kasvu ja pidurdades kahjulike bakterite paljunemist. Järgnevad levinumad piimhappebakteritüved.

Lactobacillus.

Neid baktereid peetakse probiootikumideks, mis tähendab, et piisavas koguses tarbimisel annavad peremeesorganismi (antud juhul inimese) tervisele kasu. Lactobacillus’e tüvesid leidub tavaliselt fermenteeritud toitudes, jogurtis, keefiris, hapukapsas ja kimchis, aga ka probiootilistes toidulisandites.

Lactobacillus ja teised probiootilised bakterid võivad konkureerida kahjulike bakteritega toitainete ja soole kinnituskohtade pärast. Neid kohti hõivates võivad probiootikumid takistada patogeensete bakterite sissetungimist ja paljunemist.

Lactobacillus’e tüved võivad toota antimikroobsete omadustega aineid, nagu orgaanilised happed (nt piimhape), bakteriotsiinid ja vesinikperoksiid. Need ühendid pärsivad kahjulike bakterite kasvu ja soosivad nende ellujäämise jaoks vaenulikuma keskkonna loomist.

On teada, et Lactobacillus’e tüved suurendavad soolebarjääri terviklikkust. Need aitavad säilitada tihedaid ühendusi soolerakkude vahel, vähendades tõenäosust, et kahjulikud bakterid läbivad soole limaskesta ja sisenevad vereringesse, põhjustades põletikku ja muid terviseprobleeme.

Bifidobacterium.

Nagu Lactobacillus, peetakse Bifidobacterium’i tüvesid probiootikumideks. See tähendab, et piisavas koguses tarbimisel on need tervisele kasulikud. Bifidobakterid esinevad loomulikult inimese seedetraktis, eriti käärsooles, ning neil on oluline roll tasakaalustatud ja tervisliku mikrobioomi säilitamisel.

Bifidobacterium’i tüved toodavad toidukiudude kääritamise teel orgaanilisi happeid, nagu äädikhape, piimhape ja sipelghape. Need orgaanilised happed alandavad pH-d, luues kahjulike bakterite kasvuks vähem soodsa keskkonna.

Bifidobacterium’i tüvedel on bifidogeenne toime. Tähendab, et nad soodustavad teiste kasulike bakterite, sealhulgas teiste bifidobakterite kasvu ja vohamist. See säilitab mitmekesist ja tasakaalustatud mikroobikooslust soolestikus.

Selle bakteri immunomoduleeriv toime reguleerib põletikulist vastust, vältides liigset põletikku ja soodustades tasakaalustatud immuunfunktsiooni.

Bifidobakterid osalevad keeruliste süsivesikute, näiteks toidukiudude, kääritamises käärsooles. See fermentatsioon tekitab lühikese ahelaga rasvhappeid (SCFA) ja on energiaallikaks käärsoole vooderdavatele rakkudele ja aitavad kaasa tervislikule soolekeskkonnale.

Saccharomyces boulardii.

Saccharomyces boulardii on pärm mitte bakter, kuid seda liigitatakse sageli probiootikumiks. Seda pärmi on põhjalikult uuritud potentsiaali osas, mis toetab kõhutervist ja võitleb teatud kahjulike soolebakterite vastu.

Saccharomyces boulardii moduleerib immuunvastust soolestikus. Ta suhtleb immuunsüsteemiga, et aidata reguleerida ja tasakaalustada põletikulist reaktsiooni, vähendades potentsiaalselt infektsioonidega seotud põletikku.

Arvatakse, et Saccharomyces boulardii soodustab soolebarjääri terviklikkust. Soodustades mutsiinide (soole limaskesta kaitsvad valgud) tootmist ja tugevdades soolerakkude vahelisi tihedaid ühendusi, aitab pärm vältida kahjulike ainete ümberpaiknemist soolestikust vereringesse.

Saccharomyces boulardii seob end teatud patogeensete bakterite toodetud toksiinidega ja saab neid neutraliseerida. See on kasulik bakteriaalsete infektsioonide korral, mil toksiinid soodustavad sümptomeid.

Saccharomyces boulardii’d kasutatakse sageli antibiootikumidega seotud kõhulahtisuse ennetamiseks ja leevendamiseks – see on antibiootikumravi tavaline kõrvaltoime. Säilitades mikrobioomi tervislikku tasakaalu, võib pärm vähendada antibiootikumide põhjustatud häirete ja kõhulahtisuse ohtu.

Enterococcus faecium.

Enterococcus faecium on perekonda Enterococcus kuuluv bakter. Kui Enterococcus’i liigid esinevad inimese soolestikus loomulikult soolestiku mikrobioomi osana, kasutatakse mõnda Enterococcus faecium’i tüve probiootikumidena soolestiku tervise edendamiseks.

Nagu teised probiootikumid, võib Enterococcus faecium konkureerida patogeensete bakteritega soole limaskesta kleepumiskohtade pärast. Neid kohti hõivates probiootikumid takistavad kahjulike bakterite kinnitumist soolestiku limaskestale ja soolestiku koloniseerimist.

Antibiootikum või probiootikum?

On kindlasti palju olukordi, kus antibiootikumiravi on hädavajalik, võib-olla isegi elu ja surma küsimus. Kuid on ka väga palju juhtumeid, kus antibiootikumi retsepte kirjutatakse liiga kergekäeliselt, et saaks kiiresti probleemile lahenduse ning kõrvaldada igasuguse põletiku, vältides seisundi kulmineerimist. Ka on teatud bakterite poolt põhjustatud haigusseisundeid, kus on peaaegu kindel, et antibiootikumid ei tööta.

Halvad kõhubakterid tahetakse sageli kahjutuks teha antibiootikumikuuriga. Aga see on nagu metsatulekahju, mis hävitab kõik, mis tema teele jääb. Ka head bakterid. Mis tähendab, et peale kuuri mikrobioomi taastamiseks ja tasakaalu saamiseks võib minna kuni paar aastat aega! Lisaks kipuvad mõned halvad bakterid olema väga antibiootikumiresistentsed, mis tähendab, et soolestiku tasakaal on laastatud, kuid probleem on endiselt alles.

Ole alati teadlik, mida ja millal ja mille raviks valida. Kui kasutad antibiootikume, ära kunagi unusta ka häid sõpru – piimhappebaktereid. Piimhappebakterite tarbimine iseenesest on halbadele kõhubakteritele ebamugav ja ainuüksi sellest võib olla palju abi erinevate haiguste kontrolli alla saamiseks.

Postita kommentaar

0
0
    0
    Teie ostukorv
    Teie ostukorv on tühi Tagasi poodi