Kollageen teeb naha kortsuvabaks ja parandab liigeste elastsust ja liikuvust

Naha tuhmumist, lõtvumist, kortsude teket, liigesliikuvuse vähenemist ja valusid peetakse tihti vananemisega kaasnevaks paratamatuseks. Hea uudis on aga see, et need mittesoovitavad kaasnähud ei pea mitte alati kaasnema ja saab ka teisiti. Peab vaid teadma, mis on naha, liigeste ja sidekudede vananemise ja kulumise põhjuseks ning pakkuma organismile seda, millest tal puudu on. Nutikamad on juba kindlasti ära arvanud, et juttu tuleb kollageenist.

Mis on kollageen?

Kollageen on inimorganismi kõige tähtsam valk, mis moodustab 30% kõikidest keha valkudest ja koguni 70% nahavalkude massist. Kollageenist koosneb 53% liigesekõhredest ja 27% luudest. Seega on kollageen üks keha peamisi ehitusvalke, mis töötab luude, hammaste, lihaste, liigeste, naha ja muu sidekoe loomisel. See mängib olulist rolli ka haavade paranemises ja immuunfunktsioonis ning sellest sõltub naha elastsus ja väljanägemine, aga ka liigeste, kõõluste, sidemete ja luude elastsus ning paindlikkus. 

Millised on kollageeni funktsioonid? 

  • kollageen osaleb aktiivselt kudede paranemisprotsessis;
  • edendab naharakkude ainevahetust ja uuenemist;
  • stimuleerib juuste kasvu, tugevdab küüsi;
  • aeglustab osteoartroosi arengut, parandab liigeseliikuvust, leevendab valu, suurendab luutihedust;
  • parandab nägemist;
  • säilitab igemete tervise, annab neile  tugevuse, elastsuse ja kaitseb periodontaalhaiguste eest;
  • tagab veresoonte seinte elastsuse ja hoiab ära ateroskleroosi;
  • soodustab haavade paranemist, operatsiooni järgsete armide servade pehmenemist.

Vastavalt oma funktsioonile, jaotatakse kollageeni erinevate tüüpide alusel.

I tüüp on vastutav: naha, kõõluste, sidemete, liigeste, siseorganite, luude, igemete, sidekoerakkude ja rakuvälise materjalide tootmise ja säilimise eest. 

II tüüp on vastutav:  liigeste kõhrkudede tervise eest. 

III  tüüp on vastutav: silma võrkkesta, veresoonte, kapillaaride tervise seisukorra eest.

Vananedes kaotame kollageeni

Laste ja noorte inimeste organismis uuenevad kollageeni kiud pidevalt, kuid umbes alates 25. eluaastast hakkab inimese organism iga aasta kaotama u. 1,5% naturaalset kollageeni. Seega 35-aastaseks saamiseks jääb organismis puudu umbes 15%, ning 45-aastaseks 30% kollageeni.  

Niipea kui organism kaotab võimet kollageeni produtseerimiseks, kajastub see esmalt naha seisundis – tekivad kortsukesed, venitusarmid, nahk muutub kuivaks, ilmneb selle elujõu üldine langus.

Kuidas aru saada, et kollageenivarud on vähenenud?

  • Naha elastsus väheneb, tekivad kortsud, lõtvus ;
  • Probleemid liigestega, näiteks artriit, liigeste jäikus ja valu;
  • Sagedased spordivigastused, näiteks ligamentide rebendid;
  • Kapillaaride purunemine näos (nn. ämblikveenid), kergesti tekkivad sinikad;
  • Probleemid luudega– osteopeenia, osteoporoos, mõrad;
  • Haruldased seisundid nagu liigeste hüpermobiilsuse sündroom (BJHS) ja Ehlers-Danlosi sündroom, mida tavaliselt põhjustavad geneetilised mutatsioonid, mille tulemused häirub kollageeni tootmine, töötlemine ja struktuur;
  • Soolestiku läbilaskvus.

Kas lõtvuva naha puhul on kollageenikreemidest abi?

Turul on palju kosmeetikatooteid ja kreeme, mis sisaldavad kollageeni ja veenavad meid, et mõjuvad noorendavalt. Tõde on aga see, et väga paljudes toodetes on kollageen küll sees, kuid ei oma praktiliselt mingit mõju. Seda seetõttu, et kollageeni molekul on liiga suur ning ei suuda nahka läbida. Nii jääb kollageen lihtsalt naha pinnale, kust see maha kulub, hõõrdub või pesuga eemaldatakse.

Kas kollageeni sisaldavast toidulisandist võiks olla abi?

Tõepoolest, lisaks kosmeetilistele vahenditele on võimalik organismi kollageeniga varustada ka suukaudselt ja üsna efektiivselt – erinevate uuringutega on tõestatud, et üle 90% suukaudselt manustatud kollageenist imendub, ja mis kõige tähtsam, koguneb regulaarsel kasutamisel nahas. Esmajärjekorras täidab meie tark orgamism puuduvad kollageenivarud silma võrkkestas, veresoontes ja luudes-liigestes ning alles siis, kui need varud täiendatud, hakkab ülejääv kollageen akumuleeruma naha sügavamates kihtides.

Mida kollageeni sisaldava toidulisandi ostmisel jälgida?

Kui oled omale kollageeni toidulisandit hankimas, on mõningad nüansid, mida jälgida, et investeering end õigustaks ning et sellest Sulle maksimaalselt kasu oleks. Kollageeni ostul pööra tähelepanu toote järgmistele näitajatele: 

Kollageenisisaldus

Erinevad toidulisandid sisaldavad erinevat kogust kollageeni. Keskmiselt sisaldavad need 5000mg kollageeni. Dr.OHHIRA® kollageen sisaldab 7 750mg puhast kollageeni ja on üks Eestis saadaval olev kõrgeima kollageenisisaldusega toidulisand. 

Millist tüüpi kollageeni toidulisand sisaldab? 

Kui soovid parandada oma liigeste liikuvust ja seisukorda, on oluline, et Sinu toidulisand sisaldaks I ja II tüüpi kollageeni. Kui aga soovid naha elastsust parandada, peaks Sinu kollageeni toidulisand kindlasti I tüüpi kollageeni sisaldama. Kui tahad oma silmade või veresoonte seisukorda parandada, on oluline, et kollageenitoode sisaldaks III tüüpi kollageeni. Dr.OHHIRA® kollageen on siin unikaane, sisaldades kõiki kolme tüüpi. 

Molekulaarne mass

Et tagada kollageeni imenduvus, on oluline, et see oleks võimalikult madala molekulaarse massiga. Dr.OHHIRA® kollageenil on selleks  1 000 Da, mis on jällegi – teadaolevalt üks madalaimaid saadaval olevate kollageeni toidulisandite hulgas. Mida madalam molekulaarne mass, seda pisem on kollageenimolekul ja seda paremini suudab keha seda omandada. 

Manustamisjuhised

Erinevad toidulisandid tulevad erinevates vormides. Kellele ei meeldi näiteks 6 tabletti korraga neelata, leiab omale alternatiivi pulbri või vedela kollageeni näol. Dr.OHHIRA® kollageen on vedelal kujul ja sellel on mõnusalt magus marjane maitse, mida võib tarbida täiesti puhtalt või segada veega, kuidas paremini sobib. 

Toetavad lisaained

Sõltuvalt eesmärgist, milleks kollageeni tarbid, jälgi, milliseid aineid sinu kollageen veel sisaldab. Dr.OHHIRA® kollageeni eesmärgiks on aidata säilitada naha, kudede ja liigeste toonust, elastsust ja elujõudu. Seepärast on sellesse lisatud ohtralt abistavaid aineid, mis sellele kaasa aitavad: 

  • probiootiline segu, mis aitab kaasa nii kollageeni, kui kõigi teiste koostisosade imendumisele ja maksimaalsele omandamisele,
  • elastiin, mis aitab rakkudes vett siduda ja sellega vältida niiskuskadu; 
  • hüaluroonhape aitab tagada liigeste ja naha optimaalset niiskustasakaalu ning säilitada kollageeni ja elastiini tootmine kehas. Hüaluroonhape seob oma kaalust kolm korda suurema koguse niiskust. Gramm hüaluroonhapet suudab siduda umbes kuus liitrit vett. Lisaks niiskuse sidumisele vähendab ka hüaluroonhape ka niiskuse aurustumist nahast, transpordib rakkudesse hapnikku ja toiteaineid ning kõrvaldab rakkudest jääkaineid. Hüaluroonhape aitab kaasa rakkude aktiivsele toimimisele (metabolismile);
  • koensüüm Q10, mis stabiliseerib rakumembraane, osaleb antioksüdatsioonis ja neutraliseerib tõhusalt vabu radikaale;
  • vitamiin C, mis aktiveerib kollageeni sünteesi ja imendumist, eemaldab vabu radikaale ja toimib antioksüdandina; 
  • mustikamahl, mis sisaldab keemilisi antotsüaniine – väga tugevaid looduslikult esinevaid antioksüdante, mis aitavad kehal võidelda rakke kahjustavate ja vananemist põhjustavate vabade radikaalide vastu. Ühtlasi annab see Dr.OHHIRA® kollageenile meeldiva maitse. 

 

Loe lisaks:

Õhtulehe ilutoimetus testib, kuidas mõjub Dr.OHHIRA® kollageen?
Tervis Pluss testib Dr.OHHIRA® kollageeni mõju
Hedi Rimm tagasidelugu: Probiootikum muudab olemise kergeks, kollageen annab energiat
Helena Laus tagasisidelugu: Välimine ilu algab seestpoolt
Eleni lugu: Kuidas ammutada lisaenergiat ja säilitada särav välimus kogu lapseootuse aja vältel

Iluhoolikud testivad:

Postita kommentaar

0
0
    0
    Teie ostukorv
    Teie ostukorv on tühi Tagasi poodi